4SPIN: Výrobu nanovláken zvládne každý

Aktuality |

Český přístroj umožní nové objevy v regenerativní medicíně.




tisková zpráva společnosti Contipro

Česká společnost Contipro se chytá tento týden v Brně představit ve světové předpremiéře přístroj 4SPIN. Toto zařízení zjednoduší výzkum a výrobu nanovlákenných materiálů pro medicínu. Nanomateriály umožňují například regenerovat nervy a svaly, nebo vyrobit z několika buněk novou kolenní chrupavku.

Na začátku stálo rozhodnutí vyvíjet nové kompozity pro medicínu z přírodních látek, takzvaných biopolymerů. Jejich výhodou je, že tělo proti nim nijak nebojuje a nezpůsobují alergické reakce. Navíc se po použití v těle beze zbytku rozloží.

„Jenomže žádné zařízení dostupné na trhu nevyhovovalo tomu, abychom mohli tyto přírodní látky přetvořit do vlákenné struktury, navíc pravidelně uspořádané a napodobit tak strukturu živých tkání. Proto jsme byli nuceni vyvinout si vlastní zařízení,“ uvádí k okolnostem vzniku přístroje doktor Marek Pokorný, vedoucí vývojového týmu 4SPINu.

„Protože jsme nanovlákenné materiály denně připravovali a chtěli jsme si tuto práci co nejvíce zjednodušit, vyvinuli jsme přístroj, který pracuje skutečně sám. Proto je 4SPIN lehce ovladatelný, je do něj snadný přístup, je bezpečný, dobře se udržuje a čistí. Díky uzavřenému dávkování se významně uspoří drahé roztoky určené pro výrobu nanovláken a obsluhu přístroje s přehledem zvládnou i vysokoškolští studenti. To otevírá obrovské možnosti pro akademický výzkum nových nanomateriálů pro medicínu,“ říká doktor Pokorný.

Řešení výsledného přístroje je natolik novátorské, že jeho součásti kryjí čtyři mezinárodní patenty a celé zařízení je ochráněno průmyslovým vzorem. Jedinečnost přístroje, který otevírá cestu novým objevům v tkáňovém inženýrství a regenerativní medicíně, spočívá v jeho experimentálních možnostech při zachování uživatelské jednoduchosti.

Spuštění prodeje přístroje má společnost Contipro naplánováno až na začátek příštího roku. Pro českou republiku se ale rozhodla zařízení představit o několik měsíců dříve, na mezinárodní konferenci Nanocon 2012 v Brně.

Výzkum nanomateriálů pro medicínu je velmi složitou a zdlouhavou záležitostí. Nové české zařízení 4SPIN se svým sloganem „Nano friendly“ však slibuje tento proces výrazně zkvalitnit a urychlit.

„Podařilo se nám vyvinout zařízení pro tvorbu hi-tech materiálů, které s trochou nadsázky není na ovládání složitější, než například kuchyňský robot. Podle toho, jaký materiál chcete připravit, vyberete vhodnou kombinaci trysky, sběrné elektrody a na počítači zvolíte procesní podmínky. Zabudovaný počítač se stará o základní nastavení, vy na dotykovém displeji jenom měníte konkrétní parametry,“ řekl Marek Pokorný z Contipra

Nanobiotechnologie je novým a velmi dynamickým odvětvím. Slibuje nabídnout léčbu i pro problémy, které dosud medicína neuměla uspokojivě řešit. Z nanovláken 1000x tenčích než lidský vlas mohou být tvořeny celé struktury. Ty mohou být osety buňkami dárce, nebo můžou sloužit jako podkladová vodítka pro růst buněk. Takto je možné například vytvořit kanálky usnadňující srůst nervů, nebo z několika buněk pacienta vpravených do gelu s nanovlákny vytvořit novou chrupavku.

„Na přístroji 4SPIN lze nanomateriály tvořit metodami electrospinningu, electroblowingu i elektrosprayingu. Je možné zpracovávat všechny běžné syntetické polymery a také přírodní polymery využívané pro výrobu nanovláken. Navíc lze ovlivňovat uspořádání vlákenných vrstev a vytvářet i pravidelné 3D vlákenné struktury. Contipro věří, že přístroj zaujme výzkumníky ze soukromých laboratoří a univerzit především variabilitou výroby nanovláken, možností maloobjemové produkce a snadnou ovladatelností celého stroje. Nové nanomateriály pro výzkum na něm totiž mohou vytvářet samostatně i studenti či laboranti, což může nové objevy v aplikaci nanomateriálů výrazně urychlit,“ uvedl Tomáš Papež, mluvčí společnosti Contipro.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.