Hliníkové clustery dokáží získávat vodík z vody

Aktuality |

Speciální clustery hliníkových atomů dokáží podle vědců z Penn State University a Virginia Commonwealth University uvolňovat z vody vodík. To samozřejmě vzhledem k umístění hliníku v řadě kovů dle jejich ušlechtilosti působí spíše jako vtip.




Podle vědců ovšem v tomto případě za rozklad vody nejsou odpovědné ani tak elektrochemické vlastnosti hliníku, ale spíše speciální geometrické uspořádání na katalyzátoru.

Rozklad má probíhat v průtočném reaktoru, kde v hliníkovém clusteru funguje jedno centrum jako Lewisova kyseliny a druhé jako Lewisova zásada. Vědci zkoumali různé typy clusterů, tři z nich dokázaly rozkládat vodu už při pokojové teplotě. Nevyžadovaly dodání elektrické energie. Reakce ale neprobíhala kontinuálně, protože v clusteru zůstaly na atomech hliníku vázány skupiny OH, cluster se tedy „ucpal“. Pro průmyslové využití by bylo třeba ho nějak „recyklovat“.


Zdroj: ScienceDaily


Poznámka: Těžko si představit, že by samotný katalyzátor dokázal bez dodávání energie obrátit směr reakce H2 + O2. Každopádně se ale ukazuje, že kontrola geometrických vlastností podobných „clusterů“ opravdu v nanoměřítku může otevřít cestu katalyzátorům zcela nového typu.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.