Opice přenášejí vložený „svítící gen“ i na potomky

Aktuality |

Vědci z japonského Central Institute for Experimental Animals v Kawasaki pod vedením Eriky Sasaki dosáhli poprvé toho, aby geneticky modifikované opice přenesly cizí gen i na své potomky.




Vloženým genem byl opět známý a oblíbený gen od medúzy, který kóduje protein způsobující v ultrafialovém světle zelené světélkování. Gen byl pomocí viru implantován do opičích embryí, která pak donosila náhradní matka. Některé opice (konkrétně byli použiti kosmani), které se narodily, ho měly ve všech buňkách svého těla včetně buněk pohlavních. Nyní se jim narodily potomci nesoucí tento gen opět – takže lze předpokládat, že se podařilo získat stabilní GM linii.

Pochopitelně finálně nejde o světélkování, ale o opice nesoucí jiné vložené geny sloužící k výzkumu lidských chorob; výsledky jsou pak na člověka lépe aplikovatelné, než když se tyto pokusy provádějí u myší. A je samozřejmě podstatně jednodušší (i levnější) mít dále se rozmnožující chov transgenních opic, než muset vnášet nové geny všem zvířatům.

Již loni byl uskutečněn pokus s genem, který způsobuje Huntingtonovu chorobu (neurodegenerativní onemocnění). Tento gen byl vložen do vajíček makaků, ale získat stabilní linii se tehdy nepodařilo. Proto je současný výsledek zřejmě do značné míry přelomem.

 

Zdroj: New Scientist

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.