Růst antarktického ledu může souviset i s ozonovou dírou

Fyzika |

U Antarktidy přibývá mořského ledu. Čím je to dáno, když na druhém pólu led mizí?




Pravděpodobnou příčinou je podle vědců ozonová díra nad jižním pólem. Freony a další ozon likvidující látky v atmosféře zřejmě tuto oblast nebo alespoň její části ochlazují. Množství mořského ledu zde dosáhlo minima v roce 2007, od té doby ale zase roste. Příčinou je podle nového modelu změna fungování proudění vzduchu, které otepluje Antarktický poloostrov, ale zvyšuje množství ledu v Rossově moři.

Tento trend by měl být ovšem dočasný a trvat maximálně desetiletí. Ozonová díra postupně zmizí, a tím se bude ztrácet ochlazovací efekt. Jiný výzkum ukázal, že v poslední době se zvyšuje teplota ve západní Antarktidě a snižuje ve východní části kontinentu.

Zábavné na tom je ovšem povinná douška: když se někde otepluje a na Arktidě led ustupuje, je to důkazem globálního oteplování. Když na Antarktidě ledu přibývá, musí se dodat, že se to děje „i přes globální oteplování“ (titulek New Scientist: Why Antarctic ice is growing despite global warming) a samozřejmě se tento jev v budoucnu změní a třetina antarktického ledu zmizí do konce století. Jistě to tak být může a vysvětlení jevu je samo o sobě asi rozumné, ovšem ta „povinně potvrzovací“ rétorika…

Lze vzít v úvahu i mechanismus, že oteplení v jiných oblastech zvýší výpar, tak se k pólům dostane vlhčí vzduch, a množství ledu tím vzroste. Takže oteplení tropů a mírného pásma může póly i ochlazovat, respektive vést k výraznému rozdílu teplot mezi jednotlivými zeměpisnými šířkami. O tomto mechanismu se zde již psalo a nakonec by podle určitých modelů mohl vyvolat i celkové ochlazení. Jak se ve starším článku poznamenává, také tento efekt funguje spíše v měřítkách staletí, takže naopak z něj nevyplývá, že by v Arktidě mělo ledu přibývat…

 

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.