Naše modely souvislosti mezi průměrnou teplotou a množstvím oxidu uhličitého v atmosféře neodpovídají geologickému záznamu.
Na přelomu paleocénu a eocénu před asi 55 miliony lety se výrazně oteplilo. Pokud bychom vzali současné klimatické modely, pak tehdejší oteplení nedokáží předpovědět.
Geologický záznam ukazuje, že tehdy došlo k nárůstu teploty i množství uhlíku v atmosféře (o příčinách lze pouze spekulovat). Během asi 10 000 se průměrná teplota zvedla o 7 stupňů, oxidu uhličitého přibylo asi o 70 % – to se odhaduje mj. z vývoje kyselosti mořské vody. Když se to srovná s přepočty v dnes používaných modelech, mělo se tehdy oteplit mnohem méně. Do hry zjevně vstoupily i jiné faktory, uvádí spoluautor studie Gerald Dickens z Rice University.
Zdroj: ScienceDaily
Poznámka: V tomto případě nesprávnost modelů není ani tak argument „skeptický“. Pokud tehdejší růst koncentrace CO2 vysvětlí pouze část tehdejšího oteplování, pak by to spíše ukazovalo na kladné zpětné vazby a hrozbu ještě rychlejšího nárůstu teplot i s menším nárůstem oxidu uhličitého. Ale těžko říct – modely jsou stále jen modely a především oxid uhličitý není zdaleka tím jediným, co určuje vývoj klimatu.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.