Evropě hrozí problémy s dodávkami energie, ceny porostou

Aktuality |

Náhlé uzavření některých německých jaderných elektráren ohrožuje dodávky elektrické energie v Evropě.




***tisková zpráva společnosti Capgemini

Společnost Capgemini, jeden z předních světových poskytovatelů služeb v oblasti poradenství, technologií a outsourcingu, za podpory Société Générale Global Research, CMS Bureau Francis Lefebvre a VaasaETT, představila závěry třináctého vydání zprávy o stavu energetických trhů v Evropě – European Energy Markets Observatory (EEMO). Zpráva konstatuje, že ačkoli nehoda ve Fukushimě přiměla regulační úřady k provedení zátěžových zkoušek současných elektráren a vedla k pozastavení výstavby nových reaktorů a v některých zemích k odstavení jaderných elektráren, vývoj jaderné energie bude i nadále pokračovat. Zpráva rovněž ukazuje, že růst spotřeby energie v rozvojových zemích, nehoda ve Fukushimě, spolu s omezováním investic ze strany dodavatelů energií koncovým zákazníkům, mají negativní vliv na zajištění dodávek energie v Evropě a na koncentraci skleníkových plynů. Zpráva dále varuje, že v dlouhodobějším časovém horizontu budeme moci očekávat zvyšování cen za energii, a jestliže regulační úřady a vlády v EU nevytvoří stabilní rámec k provedení investic v objemu €1.1 trilionů do roku 2020, budou tyto důsledky ještě mnohem závažnější. Nicméně, stejně jako tomu bylo v roce 2009, by se i nyní mohly tyto problémy tlumit úpadkem sekundárního sektoru a jeho spotřeby elektřiny a plynu.

 

Vývoj jaderné energie by měl pokračovat

V důsledku nehody ve fukushimském reaktoru se vlády všech zemí světa společně rozhodly provést bezpečnostní inspekce ve stávajících i budovaných elektrárnách. Na spolehlivý odhad počtu reaktorů, které úspěšně projdou „bezpečnostními zátěžovými zkouškami“, a budou tak odpovídat novým konstrukčním a provozním požadavkům, je příliš brzy. Přesto se zdá, že až na německé a snad i japonské reaktory dostane převážná většina zelenou.

 

Po zmíněné nehodě vydala Itálie a Švýcarsko moratorium o jaderné energii a Německo přijalo rozhodnutí zastavit sedm nejstarších jaderných reaktorů v zemi a činnost svého kruemmelského reaktoru již neobnovit. Země se navíc rozhodla odstavit v letech 2015 a 2022 i zbývajících devět reaktorů. Přesto mnoho států a regionů jako třeba Čína, Jižní Korea, Rusko, Střední východ, Spojené království, Francie a Česká republika potvrdilo své dřívější plány v oblasti jaderné energetiky.

 

Více než tři čtvrtiny z 62 budovaných reaktorů se nachází v Asii (28 v Číně, 5 v Indii, 5 v Jižní Korey a 2 v Japonsku) a v Rusku (10). Tyto země čelí velkému nedostatku energie a patrně jen s výjimkou Japonska by měly ve výstavbě pokračovat. Navíc Spojené arabské emiráty, ostatní středovýchodní státy a „menší“ země s jadernou energií ohlásily, že zahájí i další výstavbu. Ze zprávy tak vyplývá, že většina všech budovaných jaderných elektráren bude dokončena.

 

Zajištění dodávek

Náhlé uzavření některých německých jaderných elektráren ohrožuje dodávky elektrické energie v Evropě. V důsledku zavření těchto elektráren začalo Německo dovážet elektřinu od sousedních zemí, včetně 2,000MW proudících denně z Francie, která se opírá o vlastní silné jaderné reaktory. Ale v průběhu zimní špičky také Francie dováží elektřinu, především z Německa. To však již nebude možné. Mnoho zemí je tak bude mít v zimě 2011/2012 problém „nechat rozsvíceno“ a každou další zimu samozřejmě také, uvážíme-li navíc, že spotřeba elektřiny ve špičce rok od roku roste – minulou zimu byl růst v Německu 9,5 % a ve Francii 4,7 %.

 

V roce 2010 se do EU dovezlo 113 mld. m3 plynu potrubím z Ruska, což představuje 33 % celkového dovozu plynu. V roce 2030 by měl plyn proudící potrubím Gazpromu dosáhnout 50 % celkových evropských dodávek plynu, obavy o jeho zajištění jsou proto zcela opodstatněné. Německé rozhodnutí zbavit se v příštím desetiletí jaderné energie pak ještě zvyšuje závislost na ruském plynu, to se ukázalo již v půli července 2011 při uzavření smlouvy zajišťující další dodávky plynu pro RWE.

 

Změna poměru energií

Zpráva ukazuje vývoj poměru energií po nehodě ve Fukushimě. V souladu s IEA (Mezinárodní energetická agentura) zpráva předpokládá, že celosvětová spotřeba plynu mezi lety 2011 a 2035 vzroste o 50 % a jeho podíl na trhu energií by měl dosáhnout z dnešních 21 % na 25 % v roce 2035, jeho podíl bude jen o něco málo nižší než podíl ropy (27 %). Následky nehody ve Fukushimě by měly také posílit vývoj v oblasti obnovitelných zdrojů energie, role plynu však bude i nadále významnější díky lepším cenovým podmínkám. Abychom dosáhli 20 % podílu obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě energií, měly by členské státy, vlády a regulační úřady zvážit některá odvážnější řešení, tak jako tomu bylo ve Velké Británii. Ta se ocitla v situaci, v níž by do roku 2020 byla nucena investovat L110 do elektrické energie a stěží by plnila stanovené cíle ve snižování CO2. Proto britský parlament v červenci 2011 přijímá „Plán budoucnosti naší elektřiny“. Ten zahrnuje cenové minimum uhlí, nové dlouhodobé smlouvy poskytující stabilní finanční rámec pro investice směřující k nízkými emisím, emisní normy, díky kterým již nevznikne žádná další tepelná elektrárna bez systému pro zachycování uhlíku (CCS), a tržní mechanismy pro regulaci kapacity energie.

 

Colette Lewiner, světová jednička v oblasti energií, spotřeby energie a chemických látek, ze společnosti Capgemini, dodává: „Růst spotřeby energie spolu se světovými událostmi roku 2011 a nedostatečnými investicemi v Evropě vytváří prostředí s nedostatečně zajištěnými krátkodobými i dlouhodobými dodávkami energie, nejspíše také se zvýšenými emisemi kvůli omezení jaderné energie a s pravděpodobným růstem cen energie. Jakkoli by krize sekundárního sektoru měla tyto negativní účinky oddálit, dlouhodobému dopadu se budeme jen těžko bránit, stejně jako stěží bojujeme proti oteplování naší planety a snažíme se i pro další generace nechat rozsvíceno











Komentáře

19.01.2012, 18:38 gorn

upadek

Kdy se ti lidi pouci ze hysterie nikdy nic nevyresi.... Nemecko svym "zelenym" fanatismem podkopava celou evropu, no ale to vlastne tak nevadi, fandim jim a doufam, ze ze sveho zapalu neustopi, cely svet konecne bude mit jasny dukaz ze tudy cesta nevede a treba prestanou masivni dotace nesmyslnych zarizeni (solar parky u nas- to je primo smesne kolik stoji penez a z jake casti se za to podili na produkci) a penize se mohou presunout na vyvoj jinych zarizeni, kdyz uz jadro nevyhovuje (jehoz nebezpecnost je ciste psychologicky zdesetinasobena). Hlavne at lidi opet zacnou pouzivat ROZUM (je treba mozne videt na Slovinskych dalnicich vyuziti solarnich panelu na napajeni osvetleni znacek, vystrah apod. pro usporu kabelaze, tohle smysl ma, ale v bezne siti takova energie nema co delat)

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.