Kvantové peníze proti padělání

Aktuality |

Cokoliv, co má nějakou cenu, bývá předmětem falšování. Padělají se umělecká díla i samotné peníze. V digitálním světě, kde elektronické peníze představují řetězec nul a jedniček, odpovídá padělání prostě neoprávněnému kopírování/generování příslušného kódu. Vědci ale nyní přišli s myšlenkou, že proti kopírování by mohli použít zákonů kvantové fyziky: se systémem nelze manipulovat bez toho, aby […]




Cokoliv, co má nějakou cenu, bývá předmětem falšování. Padělají se umělecká díla i samotné peníze. V digitálním světě, kde elektronické peníze představují řetězec nul a jedniček, odpovídá padělání prostě neoprávněnému kopírování/generování příslušného kódu.

Vědci ale nyní přišli s myšlenkou, že proti kopírování by mohli použít zákonů kvantové fyziky: se systémem nelze manipulovat bez toho, aby se sám změnil, a po zásahu tak zůstane stopa. Tento princip používá např. kvantová kryptografie jako ochranu proti odposlechu. Podobně kvantové peníze by byly prostě digitální informací, kterou by kopírování změnilo.

Mohlo by něco takového fungovat? Jak zařídit, aby se ale peníze „nezměnily“ při platbě nebo při ověřování pravosti?

Celý (poněkud složitý) text na toto téma najdete na New Scientistu.

 

Poznámka: Bylo by hezké, kdyby nějaký podobný princip omezil i možnosti centrálních bank tisknout stále nové peníze.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.