Největší hnízdiště vlaštovek v Praze je v psychiatrické léčebně

Aktuality |

Počty jedněch z nejznámějších poslů jara – vlaštovek – v posledních letech povážlivě klesají. Na vině je především modernizace venkova a ubývání chovů hospodářských zvířat.




***tisková zpráva České ornitologické společnosti

O to zajímavější je loňské zjištění ornitologů – farma v areálu bohnické psychiatrické léčebny patří k největším hnízdištím vlaštovek obecných v rámci ČR! Hnízdí zde kolem 35 párů, to je více než třetina pražských vlaštovek. Důvod je prostý – na hipoterapeutické farmě lze zažít dnes nevídanou symbiózu lidí, domácích i divokých zvířat. Farma tak zcela přirozeně pomáhá nejen lidem, ale i volně žijícím ptákům.

V Praze početnost vlaštovek v posledních 20 letech výrazně poklesla a z centra města (s výjimkou Malé Strany) vlaštovky prakticky zmizely. Pražská populace vlaštovek v současnosti (v roce 2010) čítá 80-100 párů. Hnízdění většího počtu je zjišťováno pouze v místech s chovem koní na městské periférii. Bohnická kolonie v areálu psychiatrické léčebny je s 35 hnízdícími páry v roce 2009 zdaleka největším pražským hnízdištěm. Takto vysoké početnosti už v současnosti nedosahují ani venkovská hnízdiště

Vlaštovky jsou drobní pěvci, hnízdící ve většině případů v blízkosti člověka. Jsou rozšířené po celé Evropě, nalezneme je v Africe, Asii, i obou Amerikách. Miskovité hnízdo dovedně slepené z kuliček bláta si staví nejraději uvnitř hospodářských budov jako jsou chlévy, stodoly, maštale nebo v průjezdech a chodbách domů. Samice snáší 3-6 vajec, hnízdí 2x do roka od května do srpna. Živí se hmyzem, který obratně chytá za letu.

Vlaštovka je dálkový migrant – zimovištěm našich ptáků je jižní část afrického kontinentu. K nám přilétá již v druhé půli března, jarní přílet pak vrcholí v dubnu. Hlavním obdobím odletu je první polovina září, opozdilci se objevují až do konce října.

Hlavní ohrožení pro vlaštovky představuje modernizace venkova a především výrazný útlum chovu velkých hospodářských zvířat (krávy, koně, prasata). V dobách, kdy ještě lidé nechovali dobytek, doprovázely vlaštovky stáda migrujících velkých kopytníků a hnízdily v jeskyních.

Zajímavosti o vlaštovce:

  • lidé odedávna věří, že vlaštovky nosí štěstí

  • staří Slované vlaštovku považovali za posmrtné zosobnění lidské duše

  • staří Římané je však považovali za posly špatných zpráv a německý reformátor Martin Luther dokonce za ptáky přinášející zlo

  • dříve si lidé mysleli, že se na zimu zahrabává do bahna

  • během tahu překoná až 300 km za den

  • od roku 1934 bylo u nás okroužkováno 247 tisíc vlaštovek a 36 okroužkovaných ptáků bylo ohlášeno z Afriky

  • nejvzdálenější nález naší vlaštovky pochází z Jihoafrické republiky (8 503 km)

  • nejstarší kroužkovaná vlaštovka v Evropě se dožila 11 let








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.