Počítačový program určí vzpomínky na základě mozkové aktivity

Aktuality |

Vědci University College London vyvinuli další z programů, které dokáží „číst myšlenky“. Eleanor Maguire a její tým se už v minulosti pokoušeli rekonstruovat z mozkové aktivity prostorovou paměť; experiment se odehrával v simulátoru virtuální reality.




V nynějším experimentu byly dobrovolníkům promítány tři krátké filmy a otázkou bylo, zda analýza záznamu mozkové aktivity mezi nimi dokáže rozlišit. Filmy trvaly 7 s a popisovaly běžné situace (žena vhazuje dopis do schránky, žena pije kávu a hází pohárek do koše), neměly žádný speciální emoční náboj. Jak vidno, co se analyzovalo, byla tedy epizodická paměť.

Následně se snímalo fMRI, přičemž dotyční si měli filmy vybavovat v určitém pořadí jeden po druhém. No a závěr – algoritmus to dokázal poznat rozhodně s větší než náhodnou pravděpodobností (zdroj dále nespecifikuje), přirozeně, jinak by se o tom nepsalo.

 

Zdroj: Sciencedaily

 

Poznámka: Před pár lety se zde již psalo o tom, že z odečtu mozkové aktivity šlo zjistit, jakou kartu z balíčku si testovaný člověk vytáhl. Byly však kolem toho určité nejasnosti – algoritmus se učil, ovšem nebylo jednoznačné, zda je příslušný vzor univerzální nebo nějak specifický pro konkrétního člověka.

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.