První tkalci z Gruzie: Věstonice přišly o prvenství

Aktuality |

Dolní Věstonice se pyšní několika prvenstvími – jedním z nich až dosud bylo tkaní; konkrétně zde tehdejší obyvatelé zpracovávali vlákna kopřiv (viz např. starší rozhovor na toto téma).   Archeologové a paleobotanikové z Harvardu a dalších vědeckých institucí ale nyní objevili ještě starší doklady zpracování rostlinných vláken v dnešní Gruzii. Lidé zde zpracovávali len už […]




Dolní Věstonice se pyšní několika prvenstvími – jedním z nich až dosud bylo tkaní; konkrétně zde tehdejší obyvatelé zpracovávali vlákna kopřiv (viz např. starší rozhovor na toto téma).

 

Archeologové a paleobotanikové z Harvardu a dalších vědeckých institucí ale nyní objevili ještě starší doklady zpracování rostlinných vláken v dnešní Gruzii. Lidé zde zpracovávali len už před 34 000 lety. Stopy lněných vláken byly objeveny v tehdy obývané jeskyni, přičemž divoký len rostl v jejím bezprostředním okolí. Není úplně jasné, k čemu všemu byla vlákna používána (oděvy? koše? provazy? nitě k šití kůží?). Všechny tyto technologie by v místním hornatém a drsném kraji jistě hodily.

Některá z nalezených vláken byla zkroucená (lana?), jiná obarvená (tkané oděvy?). Předměty jako celek se bohužel dávno rozpadly, zbytky lnu se dochovaly ve vzorcích hlíny v rozměrech viditelných pouze pod mikroskopem.

Tkaniny z Věstonic se datují do doby před zhruba 28 000 lety.

 

Zdroj: Eurekalert

Poznámka: Nález ukazuje nejen to, že řada technologií předběhla svou dobu, objevila se a zase zanikla – tkaní se stalo všeoběcně rozšířené až v neolitu. V gruzínské jeskyni byly totiž stopy lněných vláken objeveny i ve dvou mladších vrstvách, místní kultury si tedy znalost příslušné technologie zřejmě dokázaly i udržet. (Na toto téma viz také: Moderní lidské chování a chvála přelidnění)








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.