Stínky mají individualitu

Biologie |

Malého suchozemského stejnonožce stínku obecnou, která žije na dvorcích nebo zahradách například ve vlhkém prostředí pod kameny či dřevem, známe zřejmě všichni.




tisková zpráva Univerzity Palackého v Olomouci

Doposud se ale nevědělo, že i tento drobný živočich s tvrdým krunýřem má svoji osobnost. Přišli na to vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kterým se tak jako prvním na světě povedlo doložit personalitu suchozemských stejnonožců. Studii otiskl časopis ZooKeys vydavatelství Pensoft a informace již stačila zaujmout mnohá zahraniční média včetně britského The Telegraphu.

„Stínky jsme vystavovali podnětům, které připomínaly manipulaci různými typy predátorů. Zjišťovali jsme, jak budou reagovat. Konkrétně nás zajímala reakce, kdy zvíře strne a předstírá mrtvého. V přírodě tato strategie zvířeti pomáhá vyhnout se predátorovi,“ přiblížil experimenty, kterých se zúčastnilo 150 stínek, vedoucí výzkumu Ivan Hadrián Tuf.

Malé tmavě šedé živočichy výzkumníci jemně pošťuchovali, mačkali pinzetou nebo je upouštěli z výšky deseti centimetrů. V průběhu tří týdnů sérii pokusů pětkrát zopakovali. Zjistili, že odezva živočicha závisí nejen na formě podnětu a jeho pořadí v sérii, ale i na tom, o jakého konkrétního jedince se jedná.

„Reakce jednotlivých stínek byla různá, po čase se dalo odhadovat, jak se která zachová. Jejich mentální schopnosti jsou mnohem zajímavější, než jsme si mysleli. U veřejnosti často panuje názor, že zvířata jen mechanicky reagují na nějaké podněty. Je proto zajímavé prokázat, že i jedinci mají své strategie. Také mezi stínkami se vyskytli odvážlivci i plaší jednotlivci,“ doplnil Tuf. Zda se „povaha“ těchto malých členovců mění v jednotlivých stádiích vývoje, zatím nejsou vědci schopni říci. Zkoumání dlouhodobé stability vzorců chování u suchozemských stejnonožců by mělo být předmětem dalších studií.

Sledování individuálních rysů v chování zvířat je v posledních desetiletích poměrně rozšířené. Většinou se ale pozornost zoologů upíná spíše k savcům či ptákům. Suchozemští stejnonožci se stali centrem jejich pozornosti v tomto ohledu poprvé.

Stínka obecná, mezi laickou veřejností často známá pod názvy „prasátko“ či „beruška“, je v tuzemsku nejběžnější suchozemský stejnonožec. Obývá sklepy, tmavší zákoutí v zahradách, schovává se pod dřevem a kameny. Má tmavší až tmavě šedou barvu, měří zhruba 1,5 centimetru. Tělo se skládá z článkovaného krunýře. V Česku žije hlavně ve městech. Přestože se stínky podobají hmyzu, ve skutečnosti patří ke korýšům. Živí se mrtvou organickou hmotou. Suchozemští stejnonožci jsou známí svojí schopností přizpůsobovat se okolním podmínkám.

Poznámka PH: Co je divného na to, že stínky se chovají každá jinak? V každé populaci je určitá variabilita, odlišně se budou chovat i medúzy… S tím, zda na podněty reagují „mechanicky“, to sotva souvisí.








Související články




Komentáře

19.08.2015, 15:44 admin

jeste od autora upresneni

definice osobnosti je takova, ze s dostatecne citlivymi metodami bychom ji asi meli dokazat u vseho. problem neni v prirode, ale v nas - porad prevladaji nazory (zvlaste v behaviorismu americkeho stylu, z historickych pricin), ze zvire mechanicky reaguje na stimuly a lze jej redukovat na nezajimavou predikovatelnou cernou skrinku. Takovy Descartuv zvire-stroj. Tento pristup se ve vede drzel hodne dlouho jako mainstream, v podstate az Konrad Lorenz ho zacal systematicky podryvat a hlasat to, co vsichni pejskari vzdycky vedeli - kazdy pes je jiny. porad ale netusime, jak to vypada u "nizsich zivocichu", co takove vcely, ci mravenci? jsou tam opravdu osobnosti (tj. stabilni interindividualni rozdily?).

19.08.2015, 15:42 admin

od autora vyzkumu

od Ivan Hadrian Tuf Definice osobnosti u zvirat stoji na trech predpokladech: 1) existuje variabilita v nejakem aspektu/parametru chovani v populaci (treba mira aktivity, zravost, agresivita...) 2) jednotlivec prokazuje "stejne" chovani napric situacemi (tj. je korelace treba mezi zravosti pavoucice a mirou jejiho sexualniho kanibalismu) 3) jednotlive vykazuje "stejne" chovani v case - tj. tento jeho "osobnostni rys" je stabilni

17.08.2015, 08:50 cc

..

Selekce na úrovni druhu? Stejně se chovající korýše pravděpodobně snáze vyhubí nějaká katastrofa popř. něco sežere.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.