Dokážeme objevit planetu i v jiné galaxii?

Astronomie |

Z výsledků nové simulace vyplývá, že lze objevit planetu v cizí galaxii už současnou technikou. Historickému objevu jsme tak dnes možná mnohem blíže, než si myslíme.




Všechny doposud objevené planety mimo Sluneční soustavu patří do naší Galaxie. Hledání exoplanet je velmi mladou části astronomie. Vždyť je to teprve 14 let od chvíle, kdy astronomové z Ženevské observatoře objevili exoplanetu u hvězdy 51 Peg. Přestože výzkum exoplanet kráčí kupředu doslova mílovými kroky, nedokážeme zatím objevit exoplanetu zemského typu. Několik milionů kilometrů od Země se o to právě snaží dalekohled Kepler.

Většina dosud objevených planet jsou tzv. horcí Jupiteři. Jedná se o velmi hmotné exoplanety, obíhající blízko svých sluncí. Ne že by snad tyto planety byly ve vesmíru v přesile, to jen my nedokážeme objevit planety menší. Ve světle těchto události vypadá objev planety z jiné galaxie jako hudba velmi vzdálené budoucnosti. Ale není vše takové, jak se na první pohled zdá…

Z výsledků nové simulace vyplývá, že lze objevit planetu v cizí galaxii už současnou technikou. Historickému objevu jsme tak dnes možná mnohem blíže, než si myslíme.

Klíčem jsou gravitační mikročočky. Doposud se podařilo pomoci gravitačních mikročoček objevit 8 exoplanet. Téměř monopolní postavení drží mezinárodní projekt OGLE, který vede Polsko. OGLE má na svém kontě 6 z 8 exoplanet, objevených touto metodou.

Princip metody vychází z obecné teorie relativity. Představte si velmi vzdálenou hvězdu, před kterou přechází bližší hvězda. Světlo vzdálenější hvězdy je zesíleno průchodem v těsné blízkosti bližší hvězdy, která působí svou gravitací a zakřivuje okolní prostor. Bližší hvězda funguje fakticky jako klasická čočka. Změnu jasnosti vzdálené hvězdy si můžete vynést do grafu. Pokud okolo bližší hvězdy obíhá nějaká planeta, pak i ona svou gravitací zesílí světlo vzdálené hvězdy a v grafu se to projeví jako krátkodobé nepatrné zjasnění.

Podle nových simulací by astronomové měli být schopni stejnou metodou najít planety, které se nachází v jiné galaxii. Štěstí můžeme zkusit u blízké galaxie v Andromedě, která je od nás vzdálena asi 2 miliony světelných let. Podle výsledků simulace se zdá, že pokud bychom pozorovali danou galaxii po dobu 9 měsíců dalekohledem o průměru 4 metry, měli bychom najít 1-2 planety.

Philippe Jetzer z Univerzity v Curychu zatím ale u kolegů nepochodil- a tak se bude muset spokojit s polovičním dalekohledem, jenž se nachází v Německu na hoře Wendelstein. Jetzer a jeho kolegové z Mnichova přesto věří, že se jim podaří objevit první planetu, nacházející se v jiné galaxii.

Nevýhodou metody gravitační mikročočky je fakt, že úkaz trvá relativně krátkou dobu a je prakticky neopakovatelný. Případně objevené exoplanety tak není možné dále zkoumat a ani ověřit jejich existenci.

Převzato z webu Exoplanety.cz.











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.