Panda červená má ráda umělá sladidla

Biologie |

Panda červená je prvním tvorem mimo primáty, kterému chutná umělé sladilo aspartam. Naopak kočkovité šelmy sladkou chuť vůbec necítí.




Vědci z Monell Center pod vedením Josepha G. Branda zjistili, že panda červená je prvním tvorem mimo primáty, kterému chutná umělé sladilo aspartam. Je to poněkud překvapivé – u pandy muselo nezávisle dojít ke změně chuťového receptoru pro sladkou chuť, respektive genu, který aktivitu tohoto receptoru kóduje (Tas1r2).

Příslušná genetická mutace byla dosud známa jen u primátů, k podobnému výsledku tedy evoluce došla víckrát nezávisle na sobě.

Již dříve vědci zjistili, že kočky (domácí i divoké) ani lvi kvůli změně svých chuťových receptorů sladkou chuť vůbec necítí (poznámka: koresponduje to se zkušeností chovatelů?). V pokusech kočkovité šelmy nerozpoznávaly rozdíl mezi oslazenou a normální vodou. Mléko (pokud jim opravdu chutná univerzálně) by pak preferovaly kvůli obsahu tuku, ne kvůli laktóze. Kočkovité šelmy jsou ovšem prakticky výhradní masožravci, takže se se sladkou chutí při své běžné stravě prostě nesetkávaly.

Naopak jiné testované šelmy než kočkovité (fretka, ženetka, surikata…) dávaly oslazenému roztoku před čistou vodou přednost. Sice preferují masitou stravu, ale výhradními masožravci nejsou, takže sladké plody jako zdroj energie využívaly.

Panda červená má ráda hlavně bambusové výhonky, masem však rozhodně také nepohrdne. Tudíž to, že bude preferovat sladký roztok, není překvapivé, záliba v aspartamu však ano. Pandám chutnala i další umělá sladidla, sukralóza (ta je ovšem přímo odvozena od sacharózy) a neotam (už opět není překvapivé, podobá se chemicky aspartamu, takže když chutná jeden, nejspíš i druhý).

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Poznámky:

– Mohl zde být nějaký společný selekční tlak u primátů i pand červených (konzumují pandy něco podobného aspartamu?), půjde ale spíš o náhodu. Změna chuťového receptoru není u primátů a pand červených stejná a jiná naše umělá sladidla by jim nejspíš nic neříkala.

– Panda červená je anglicky Firefox, tedy symbol webového prohlížeče. Původně jsem si myslel, že je to nějaká liška a prohlížeč mi byl sympatický. Poté, co mi bylo vysvětleno, že jde o pandu, jsem byl naopak zklamán – pokud jste někdy viděli pandu v Zoo, tak v podstatě pořád sedí, přežvykuje a (subjektivně) je to zvíře krajně tupé a pomalé. Asi ne software, který bystě chtěli používat :-).

Nicméně to jde o pandu velkou, panda červená – firefox (Ailurus fulgens), podle níž má browser název, je něco jiného. Mají ji např. i v pražské Zoo, je všežravá a vzhledem, způsobem života i chováním se na pohled lišce celkem podobá, takže označení v angličtině má smysl.

 

Obrázek: Zdroj Wikipedia, licence obrázku GFDL, výřez (bohužel se ztrátou kusu krásného ocasu)

Panda červená na Wikipedia.cz

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.