Border kolie Chaser se naučila 1 022 slov

Biologie |

Chaser zná 1 022 slov a dokáže je navíc třídit do skupin podle funkce a tvaru. Děti něco takového zvládají ve věku kolem 3 let.




Už se zde několikrát psalo o border kolii („kolijákovi“) Rico, která rozuměla významům asi 200 slov a pomocí eliminace dokázala do svého slovníku přidávat nová (tj. když slyšela neznámé slovo, přiřadila ho na hromadě neznámému předmětu, neb vyloučila ty známé).

Viz také: Border kolie udivují svou inteligencí

Border kolie Chaser nyní na Rica navázala ještě impozantnějšími výkony. Zná 1 022 slov a dokáže je navíc třídit do skupin podle funkce a tvaru. Děti něco takového zvládají ve věku kolem 3 let.

Psychologové Alliston Reid a John Pilley z Wofford College v Spartanburgu v Jižní Karolíně učili fenku Chaser 3 roky. Ukazovali jí nové hračky a sdělili jí vždy jejich jméno. Hračky si pak nechávali donést a po donesení jméno ještě opakovali, aby v Chaser asociaci posílili.

Z příslušného „slovníku“ pak vědci náhodně vybrali 20 hraček, které dali do sousední místnosti, a požádali o jednu z nich. Sousední místnost byla zvolena proto, aby experimentátor nemohl psovi nevědomky napovídat gestikulací. Za 3 roky se s Chaser provedlo 838 těchto pokusů a v žádném z nich kolie neurčila správně méně než 18 z 20 hraček.

Podobně jako Rico se Chaser dokázala učit názvy nových předmětů i vylučovací metodou bez toho, že by jí byl přímo ukázán. Chaser také zvládala předměty rozpoznávat podle kategorií (to zdroj bohužel neupřesňuje, ale snad typu „přines něco koženého/kulatého“ bez konkrétního pojmenování) a provádět komplexnější úlohy, kdy se požadovaná činnost ještě nějak specifikovala – přines XY, ale v tlamě vs. dostrkej to sem tlapou.

Experiment byl proveden proto, aby se určila maximální velikost slovníku, který dokáže pes zvládnout. Jiní odborníci uvádějí, že Chaser ovšem oproti jiným psům podala překvapivě skvělé výsledky, ať už kvůli intenzivnímu výcviku nebo že jde prostě o psího génia. Ádám Miklósiz Eötvös Loránd University v Budapešti říká, že v jeho experimentech psi sice zvládají něco podobného, ale dělají při tom podstatně více chyb. Uvádí také, že psi mají velké schopnosti lidskému jazyku porozumět, ale na druhé straně se špatně naučí složitější signály vytvářet (nejde o schopnost mluvit, mohli by používat jiné prostředky). Naproti tomu některé velké papoušky lze údajně naučit nejen „papouškování“, ale i skládání známých slov do vět…

Zdroj: New Scientist

Viz také: Psí štěkot má gramatiku i syntax

Obrázek: ilustrační, není to konkrétně Chaser











Komentáře

29.07.2014, 09:05

.... tnx for info!!...

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.