Mumie se dochovaly díky cedru?

Biologie |

Němečtí vědci podle časopisu Nature objevili hlavní účinnou složku konzervačních prostředků, kterými staří Egypťané bránili rozkladu mrtvých těl. Tým vedený chemiky z univerzity v Tuebingenu tvrdí, že za zachovalost mumií může především sloučenina jménem guaiacol.




Němečtí vědci podle časopisu Nature objevili hlavní účinnou složku konzervačních prostředků, kterými staří Egypťané bránili rozkladu mrtvých těl. Tým vedený chemiky z univerzity v Tuebingenu tvrdí, že za zachovalost mumií může především sloučenina jménem guaiacol.
Guaiacol je přitom obsažen především v cedrovém oleji. Výzkum tak mj. odpovídá na otázku, zda Egypťané upřednostňovali při mumifikaci extrakty z cedru před jinými dřevinami, především jalovcem. Ukazuje se, že otec dějepisu Hérodotos (5. stol. př. n. l.) a o něco později i Plinius starší (1. stol. n. l.) popsali mumifikační proceduru vcelku věrně a jejich údaje souhlasí se závěry moderní vědy.
Podle Ulricha Wesera z tubingenské univerzity němečtí chemici natřeli čerstvou prasečí kůži cedrovým olejem obsahujícím gauiacol a zjistili, že chemikálie má vysloveně antimikrobiální efekt, současně však nepůsobí destrukci tkáně. Naproti tomu jalovcový extrakt podobný ochranný účinek nevykazoval. Fakt, který znejišťoval egyptology, že totiž mumie byly občas nalézány, kdy v sevřené pěsti svírají plody jalovce, tak zřejmě na jejich zachovalost neměl žádný vliv.
Ačkoliv článek na toto téma vyšel v prestižním časopisu Nature, na druhé straně však úloha guaiacolu nemusí být tak rozhodující, jak by se mohlo zdát. Egyptologové totiž nalezli v písečných jámách na okraji pouště i řadu zachovalých mrtvých těl, u nichž žádná mumifikační procedura provedena nebyla. Za konzervaci mrtvol tedy odpovídá minimálně zčásti také extrémně suché egyptské klima. Je ovšem pravda, že u mrtvých pohřbívaných v údolí Nilu hrozilo, že jejich těla poškodí voda (ať už při záplavách, nebo voda spodní), a proto bylo především v případě vznešených nebožtíků logické raději neponechat nic náhodě.

Guaiacol je v rámci chemické systematiky nazýván o-methoxyfenol, C7H8O2. Tato bezbarvá kapalina se v současnosti používá při syntézách některých léčiv, vanilínu nebo umělého pižma. Staří Egypťané tuto látku používali spolu s cedrovým dřevem, v němž je obsažena. Dnes se čistý guaiacol vyrábí především z dřevného dehtu, dříve byl získáván také z pryskyřice a smůly. Nově provedené výzkumy vedly k závěru, že právě guaiacol je do značné míry zodpovědný za konzervaci staroegyptských mumií.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.