Proč se u člověka vyvinula menopauza

Biologie |

Menopauza je kromě člověka pozorována například u některých kytovců. Jaké jsou její evoluční kořeny?




***pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

V první řadě je třeba malého vyjasnění. To, že člověk dnes žije relativně déle a přežívá svůj reprodukční věk, s naším problémem úplně nesouvisí. Menopauza totiž není výsledkem nějakého „opotřebování“, prostě vedlejším efektem, který je evolučně nezajímavý, neb se objevil až s moderní civilizací.
U mužů, ač se s věkem samozřejmě jejich plodnost snižuje, nic podobného menopauze neexistuje. Jared Diamond z toho usuzuje, že celá věc musí mít nějaký smysl (respektive nepostačuje jen popis, ale je třeba hledat ultimativní vysvětlení).

Člověku se „vyplatí“ žít déle (převedeno do genetické mluvy: genům člověka se vyplatí stavět organismus, který žije déle) například proto, že i staří lidé pomáhají s výchovou potomků ob jednu generaci. Protože ontogeneze člověka je relativně hodně pomalá (dítě se na rozdíl od lidoopů není schopné samostatně živit ani po odstavení), „vyplatí“ se také určitě přežít své poslední potomky o zhruba 15 let.
Diamond každopádně soudí, že menopauza evolučně vznikla jako ochrana proti dalšímu otěhotnění. V určitém věku by podle něj již matka při porodu s velkou pravděpodobností zemřela – čímž by ohrozila šance dětí stávajících, do kterých již navíc bylo investováno velké množství prostředků. Matce tří dětí se nevyplatí riskovat život svůj (a ve společnosti kočujících lovců a sběračů navíc i život svých dětí) dalším porodem.
U mužů smrt při porodu nehrozí, a proto nebylo třeba „vymýšlet“ podobné mechanismy (např. okamžitá ztráta plodnosti). Navíc se dožívají (dožívali) v průměru nižšího věku než ženy, takže evoluce se nejspíš nemusela obtěžovat s fígly tohoto druhu.

Otázkou samozřejmě zůstává, kdy konkrétně menopauza vznikla. Existovala třeba u žen neandrtálců?

Zdroj: Jared Diamond: Třetí šimpanz, Paseka, Praha, 2004

Poznámka: U člověka je problematičnost a riskantnost porodu obzvláštní hlavně vzhledem k našim velkým hlavám. Otázka zní: Pokud by se menopauza objevila v souvislosti s rizikem smrt u porodu, jak je tomu třeba u kosatek (kromě člověka další, možná i jediný další druh s menopauzou)? Také zde je porod riskantní? Možné je samozřejmě i to, že příslušný jev vznikl u obou druhů zcela jinými mechanismy…











Komentáře

29.07.2014, 09:25

.... áëàãîäàðåí....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.