Biologie |
Roli nehraje samotná pestrost, ale variabilita existující v rámci druhu. Ptáci existující ve více barevných formách (barevný polymorfismus) dokáží rychleji odštěpovat nové druhy.
Takový předpoklad byl učiněn už dávno, teprve nyní se však podařilo ho spolehlivěji potvrdit. Sledování probíhalo ne u papoušků, ale u dravců s poněkud méně pestrým zbarvením (orlů, jestřábů a sov). Srovnávány byly vždy druhy polymorfní a jim příbuzné druhy existující pouze v jediné barevné formě. Ukázalo se, že druhy s polymorfismem mají tendenci se rozpadat a dávat vzniknout druhům barevně uniformním. Barevný polymorfismus je proto relativně vzácný a genetické analýzy ukázaly, že se vyskytuje prakticky jen u druhů evolučně mladých.
Barevně polymorfní druhy jsou podle další analýzy evolučně mladší nejen u dravců, ale podobné výsledky byly získány i u zpěvných ptáků.
Příslušný výzkum vědců z University of Melbourne vyšel v Nature.
Zdroj: Phys.org
Poznámky:
– Rychlost evoluce v závislosti na těchto znacích se pochopitelně neomezuje jen na ptáky, zde je ale výhodné ji sledovat kvůli dobré dostupnosti dat a tomu, že pro ptáky je zrak dominantním smyslem. Obecně odštěpování nových druhů je tím rychlejší, čím je větší variabilita v rámci druhu (jistěže nejen co se týče barvy, ale třeba i životního stylu, preferované potravy apod.).
– Barevný polymorfismus sám o sobě příliš nesouvisí s druhotnými pohlavními znaky a sexuálním výběrem. Pávi mají výrazně zbarvené ocasy, ale všichni samci relativně stejně – jedná se tedy o jiný jev. Nicméně sexuální výběr hraje asi roli i zde; vyplatí se totiž dávat při páření přednost stejné barevné variantě (aby se zachovalo výrazně zbarvení a „neslilo“ se), což mezi oběma barevnými formami dále rozevírá nůžky. Nakonec vzniknou dva nové druhy.
– Je v tomto člověk se svým barevným polymorfismem nějak specifický (např. relativní stáří druhu)?
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.