Biologie |
Strom jménem baobab by mohli znát čtenáři Malého prince. Jak si rozumí baobab se slonem? Řekněme si rovnou, že to není právě harmonický vztah. A jak to všechno souvisí s evolucí člověka?Ačkoliv existuje spíše ideologický pohled na věc ...
Strom jménem baobab by mohli znát čtenáři Malého prince. Jak si rozumí baobab se slonem? Řekněme si rovnou, že to není právě harmonický vztah. A jak to všechno souvisí s evolucí člověka?
Ačkoliv existuje spíše ideologický pohled na věc, který tvrdí, že před příchodem "zlého" člověka žila celá příroda v harmonii, není tomu tak. Příkladem vzájemných antagonismů není přitom jen vztah predátor-oběť. Analogie vazeb mezi liškami a zajíci panovala i mezi slony a baobaby.
Podobné systémy se vyznačují rovnováhami dynamickými, tedy značně kolísají mezi stavem, kdy převládá jeden z jeho článků, což umožní vzestup poštu příslušného "párového" organismu.
Není tedy pravda, že afričtí sloni a africké stromy existovaly před vznikem člověka v nějaké rovnováze. Slon je silně destruktivním zvířetem. Nejenom, že toho hodně sežere, ale ještě mnohem více rostlin při svém životním stylu doslova rozdupe. V mnoha oblastech s výskytem afrických slonů se předpokládá, že nebýt nich, byla by oblast ne savanou, ale pralesem. Sloni za sebou zanechávají stromy a keře vyvrácené z kořenů a ničí vegetaci rychleji, než se stihne obnovit.
Africká minulost se tedy vyznačovala dynamickou rovnováhou.
Vždy, když bylo více slonů, zničili téměř všechny baobaby a pak jich začalo zase ubývat, protože neměli dost potravy. Dnes se kupodivu nacházíme opět v období, kdy je rovnováha vychýlena ve prospěch slonů (i když se to nemusí tak jevit, pokud si uvědomíme, že slon sám je téměř na pokraji vyhubení).
Průzkum stáří žijících baobabů v Zambii totiž prokázal, že jen velmi málo stromů je mladších 50 let a více než polovina je stará 125-250 let. To byla zřejmě tedy naopak zase doba, kdy byla dynamická rovnováha vychýlena z abstraktního zcela rovnovážného stavu ve prospěch baobabů. Z čehož by vyplývalo, že v 18. století bylo v Africe slonů dost málo — snad.
A mimochodem: Baobab je strom hodný pozornosti: často širší než vyšší, v jeho dutých větvích hnízdí sovy a květy jsou opylovány netopýry.
Poslední střípek: Evoluce člověka se podle všeho odehrála nikoliv v prostředí pralesů, ale savan. Za což by se zřejmě slušelo slonům poděkovat…
Zdroj: Lyall Watson: Temné síly přírody, Fontána, Olomouc, 1996 (český překlad a redakční práce bohužel dosti příšerné)
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.