Jak vznikají zlaté žíly?

Chemie |

Přibližně polovina zlatých ložisek, která známe, vznikla tak, že horká voda pod vysokým tlakem protékala horninou. Dosud ale nebylo jasné, jaká by k tomuto procesu měla být koncentrace zlata ve vodě a jak rychle tento děj probíhá.




Ložiska zlata vznikají rychleji, než se dosud předpokládalo.
Přibližně polovina zlatých ložisek, která známe, vznikla tak, že horká voda pod vysokým tlakem protékala horninou. Zlato v ní rozpuštěné se tehdy vysráželo a výsledkem jsou dnešní zlaté žíly. Dosud ale nebylo jasné, jaká by k tomuto procesu měla být koncentrace zlata ve vodě a jak rychle tento děj probíhá.
Vědci proto zkoumali ložisko v Ladolamu na Nové Guiney, které se právě vytváří v místních termálních systémech. Měřili v těchto vodách koncentraci zlata i rychlost, s jakou se ukládá. Ukázalo se, že přibližně 1300 tun zlata, na které je dnes naleziště v Ladolanu odhadováno, se stihlo uložit velmi rychle (alespoň z geologického hlediska) – za nějakých 50 tisíc let.

Zdroj: New Scientist
http://environment.newscientist.com/channel/earth/mg19225745.000-gold-rushes-to-build-a-gold-mine.html

Poznámka: Celá řada ložisek vzniká „koncentrováním“ v prostředí kapalné vody. Proto existuje jistá skepse k tomu, zda bychom mohli provádět efektivní těžbu např. na jiných planetách.

Připraveno ve spolupráci se serverem Gold4you, http://www.gold4you.cz








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.