Člověk |
Málokteré klišé se tak úporně drží při životě jako tvrzení, že peníze kazí člověka. V odsudcích se předhánějí intelektuálové, moralisté, náboženští kazatelé...
Gabriele Camera z Chapman University (Orange, Kalifornie) ale nyní přišel s opačným tvrzením. Podle článku v Proceedings of the National Academy of Sciences probíhaly v dávných dobách ekonomické transakce především mezi lidmi, kteří se vzájemně znali a rámcově věděli, zda si mohou důvěřovat. Jak ale obchodovat s někým, koho člověk předtím nikdy neviděl a do dalšího kontaktu s dotyčným už možná ani nepřijde?
Camera a jeho kolegové provedli následující simulaci. V jejich experimentu mohli lidé podobně jako ve známém Vězňově dilematu kooperovat, nebo spolupráci odmítnout. Pokud hru hráli 2 lidé, obvykle spolupracovali. Jakmile se počet účastníků zvyšoval, kooperace klesala (klesala pravděpodobnost, že člověk v dalším kole narazí na osvědčeného/známého partnera). Jakmile ale účastníci experimentu dostali peníze (respektive žetony), jimiž si za poskytnuté služby mohli platit, náhle spolupracovali mnohem více; ba dokonce kooperace se nesnižovala ani při růstu velikosti skupiny.
Interpretace: peníze zvyšují důvěru, stabilitu společnosti a ochotu kooperovat (jak praví klasik: od doby, kdy byly vynalezeny peníze, jsou díky zbytečné). Pokud potkáme cizince s penězi, věříme mu více. Předpokládáme, že za naše služby bude ochoten zaplatit a vztah bude reciproční, naopak neznámý člověk bez peněz je nedůvěryhodný. I drobná, ba dokonce symbolická platba za naše služby vede k tomu, že o tom druhém smýšlíme příznivěji.
Zdroj: Phys.org
Poznámka: Samozřejmě jde o jen model, jiné uspořádání pokusu by mohlo přinést opačné výsledky (konec konců osamocený cizinec ukazující peníze se zase snadno může stát obětí agrese).
kooperace · obchod · peníze · směna · teorie her
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
18.12.2014, 05:36
.... ñýíêñ çà èíôó....
31.07.2014, 05:12
.... ñýíêñ çà èíôó!!...
09.10.2013, 09:47 cc
...
A abych se vyjádřil úplně jasně, co může být pro podvodníka lepším nástrojem, než-li pro posluchače děsivá zvěst s jednoduchým řešením: "peníze jsou těžký hřích, ale já vám od nich rád a lacino pomůžu"?
08.10.2013, 05:49 cc
...
A to nemyslím protiintelektuálně. U lidí s opravdu užitečnými schopnostmi stejně neodpadá nutnost přesvědčovací, čili mají přinejmenším dvakrát tolik práce, než-li podvodníci, kterým stačí toliko přesvědčit.
08.10.2013, 05:42 cc
Zmíněné skupiny
hlásající, že peníze jsou zlo, mi snad ani nepříjdou chamtivější než zbytek populace přesto si nemohu pomoci a škarohlídsky si nerýpnout: rozhodně mi příjdou méně schopné vydělat si poctivějším způsobem, než oblbováním veřejnosti.
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.