Perlička: Sněhurka a Sedm trpaslíků má historický základ?

Člověk |

Pohádky bývají vděčným námětem pro všemožné úvahy. Vzpomeňte třeba představu pohádek jako „upadlých mýtů", pak jsou zde třeba astronomické a freudovské interpretace.




Takže, když to trochu přeženeme Červená Karkulka může mít stejně dobře vztah k „pronásledování“ Slunce a Měsíce jako k menstruaci (či snad k totemismu – vlk?). Jindy se pohádky pokládají za doklady všemožných kolektivních nevědomí, vzpomeňte třeba i Tolkienův krajně bizarní názor, podle něhož vůbec původně nešlo o příběhy pro děti.

Proč by ale pohádka nemohla vzniknout ne na základě mýtu, ale nedávné historické události? Možná se to týká i Sněhurky a Sedmi trpaslíků. Předobrazem mohlo být okolí Frankfurtu v 18. století. V městečku Lohr zde žila paní von Erthal, která měla ve svém domě „mluvící“ akustické zrcadlo (údajně v té době oblíbená hračka).

„Macecha“ Claudia Elisabeth Erthal měla nevlastní dceru jménem Maria Sophia, která byla mezi místními lidmi ve velké oblibě a stala se předobrazem Sněhurky. A co se týče trpaslíků, v místním dolech často pracovali lidé malého vzrůstu, kteří se dokázali lépe protahovat úzkými štolami. Kapuce a čepičky pak na hlavě nosili jako ochranu před nárazy. Kde se vzalo otrávené jablko, to není známo.

Každopádně se nejedná o žádné důkazy, zastánci „organického“ a „historického“ původu pohádky mohou v případě Sněhurky i dalších děl klidně dále zastávat a pilovat své preferované teorie.

 

Zdroj: Ed Rayner, Ron Stapley: Velké historické záhady, Víkend 2009

 

Poznámky:

– Název knihy působí poněkud děsivě, obsah však naopak důvěryhodně, české vydání je i dobře zredigované. Zajímavá je mj. informace z další kapitoly této knihy: Howard Carter, slavný objevitel hroby Tutanchamóna, je zde vykreslován jako naprostý podvodník (možná v tom trochu roli hraje i nepřízeň „oficiálních“ archeologů, když Carter byl archeologem amatérským?). Měl např. padělat i své deníky, aby to vypadalo, že nějaký objev udělal až v tomto okamžiku, i když k tomu došlo již dříve. „V létě roku 1922 Carter postavil zeď, kterou se předtím probořil do zadní části hrobky, omítl ji a dokonce ji ozdobil příslušnými malbami.“

– Ještě k pohádkám. Mohli bychom se pokusit protikladné názory skloubit. Pohádky mohou být odvozeny od konkrétních událostí nebo si je někdo může prostě vymyslet (bratři Grimmové Sněhurku apod.), nicméně ne všechny jsou stejně úspěšné. Přežijí a dále se opisují a vyprávějí ty příběhy, které nějak vyhoví poptávce (odpovídají vzorci, archetypu…).

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.