Pokusů o renesanci antiky byla celá řada

Člověk |

Od konce starověku existovala v západní Evropě potřeba nějak navázat na římskou říši a obnovit „slavný starověk", ovšemže v jeho pozdní křesťanské podobě. Proč potom to, čemu říkáme renesance, nastalo až ve 14.-15. století?




Už někdy v 6. století byl napsán tzv. rukopis Vergillius Vaticanus. Zajímavý je na něm typ písma, tzv. kaligrafická majuskule, která se v Římě přestala používat během úpadku ve 3.-4. století. To jednak ukazuje, že autor měl přístup ke starším dílům, především se ale vědomě snažil o renesanci příslušného stylu.

Za Karla Velikého došlo k pokusu obnovit římské císařství jako politický útvar a také podle antických vzorů zavést univerzální výukový program (včetně latiny přirozeně). Jednotu císařství se však po Karlově smrti nepodařilo udržet a menší státy k podobně ambiciózním plánům postrádaly ekonomické zdroje.

Románské umění, které na nás dnes působí těžkopádně až primitivně, pokládali jeho tvůrci za obnovenou architekturu vrcholného římského období (z tohoto hlediska je to vlastně představa stejná jako u samotné renesance).

Ve 12. století došlo k „první renesanci“, která zahrnovala zpřístupnění antického odkazu přes arabský svět, vznikly univerzity a koncept svobodných umění. V Canterburské katedrále se ve 12. století objevily korintské sloupy. Tato práce Viléma ze Sensu velice připomíná italskou architekturu ze století 15.

 

Skutečnému vypuknutí renesance „naplno“ překážely hlavně ekonomické důvody. Středověké státy byly chudé. Scházela početnější vzdělaná a současně bohatá vrstva. Neexistovala poptávka po určitých dílech a dostatek světských mecenášů, kteří by mohli jejich vznik financovat.

Chyběly i pracovní síly, kvalifikovaní řemeslníci i stavební dělníci. Feudální systém s připoutáním člověka k půdě omezoval svobodný pohyb. Současně se oproti antice již prakticky nevyskytovali otroci. Nedostatek pracovních sil ještě zvýraznily morové epidemie.

Na druhé straně ale tyhle skutečnosti přály zavádění nových technologií: lodí, které by namísto síly veslařů používaly spíše plachet. Objevil se trakař a dokonalejší zápřahy tažných o „orných“ zvířat, přišel nástup vodních a větrných mlýnů (Římané vodní mlýn znali, ale používali v mnohem menší míře).

Jakmile nové technologie a obchod dokázaly vytvořit v Evropě dostatečné bohatství, mohla nastat skutečná renesance.

 

Na toto téma viz také

Renesance mohla nastat mnohem dříve? (zde o negativním vlivu morové epidemie)

První renesance ve 12. století?

 

Zdroj: Paul Johnson: Dějiny renesance, Barrister and Principal, Brno, 2004

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.