Člověk |
Obyvatelé jeskyně v jižní Africe žili možná už před 40 000 lety s pomocí technologií, s nimiž jsme se mohli setkat ještě před pár staletími. Máme před sebou zřejmě důkaz nebývalé kulturní kontinuity.
Mladší paleolit začal v jižní Africe asi před 45 000 lety, tedy dříve, než se dosud soudilo. Přechod mezi středním a mladším paleolitem odpovídá změně kamenné industrie, v Evropě pak navíc příchodu Homo sapiens a vytlačování neandrtálců. Kultura z jižní Afriky se od té evropské tolik neliší – když lidé začali migrovat z Afriky, zřejmě se už vyznačovali tím, co se označuje jako „moderní lidské chování“.
Na nových výsledcích získaných při studiu jeskyně Boder Cave v pohoří Lebombo (Svazijsko) je ale zajímavá ještě další věc. Už asi před 40 000 lety se zde používaly nástroje a další artefakty typické pro nedávnou kulturu Sánů (Křováků). Vědci z University of Colorado a dalších vědeckých institucí totiž v Border Cave nalezli korálky ze skořápek pštrosích vajíček, typické kostěné hroty šípů, dřevěné rycí hole a včelí vosk používaný jako lepidlo spojující u složených nástrojů čepele s násadami. Nástroje z prasečích klů zřejmě sloužily jako hoblíky na dřevo; na jiných kostech byly nalezeny řady vrypů, mohlo by jít o nejstarší známá počítadla. Podobné dřevěné hole používaly v historických dobách ženy Sánů pro vyrýpávání termitích larev a rostlinných hlíz a i další tehdejší technologie mají svou nedávnou obdobu.
Přechod od středního k mladšímu paleolitu byl charakterizován také posunem od vrhacích oštěpů k použití luku a šípu. Tětivy se zřejmě vyráběly z rostlinných vláken. Hroty šípů byly už v té době zřejmě také natírány jedem. Border Cave byla (nikoliv nepřetržitě) osídlena až 200 000 let, doklady o použití jedu jsou z vrstev starých asi 24 000 let. Šlo o ricinolejovou kyselinu, která se získávala ze semen místní rostliny (castor, česky snad skočec). Na rozdíl od hrubších nástrojů středního paleolitu se v mladším objevily drobné čepele zvané mikrolity.
Jako lepidlo se používala také smůla (tu mimochodem používali evropští neandrtálci už asi před 200 000 lety).
Pokud se výsledky výzkumu, jeho interpretace a datování potvrdí, znamenalo by to, že současní Sánové jsou opravdu možná potomci prvních Homo sapiens (viz také: Koisané – původní etnikum?). Měli bychom před sebou kulturu, která se dokázala kontinuálně a bez velkých zlomů vyvíjet plynule přes 40 000 let…
Zdroj: Eurekalert.org
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.