Desetimetrové blesky v činných sopkách

Fyzika |

Sopečný výbuch může znít jako hrom. Nově se ukázalo, že při výbuchu mohou vznikat i speciální blesky, poněkud odlišné od těch bouřkových.

Desetimetrové blesky v činných sopkách



pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Vědci z Institute of Mining and Technology v Novém Mexiku podrobně monitorovali erupci aljašské sopky St. Augustine, k niž došlo v loňském roce (=2006). Přitom na pozadí zaznamenali neustálé záření. Domnívají se, že jde o produkt „miniaturních“ blesků (nebo spíše obřích jisker?) v rozměrech řádu desítek metrů. Elektrický potenciál vzniká při výbuchu sopky následkem chaotických nárazů částic mezi sebou. Popel může být chrlen rychlostí až 100 metrů za sekundu. Přitom dochází k ionizaci a vzniklé elektrické nerovnováhy se pak vyrovnávají výbojem v podobě menšího blesku (klasické bouřkové blesky vznikají kvůli rozdílu elektrického potenciálu mezi celými vrstvami atmosféry, mezi atmosférou a zemským povrchem apod.).
Objev by mohl pomáhat v detekci právě aktivních vulkánů. I krátké výbuchy v neosídlených oblastech už totiž údajně několikrát ohrozily bezpečnost leteckého provozu.

Zdroj: New Scientist



Úvodní foto: Mircea Madau (crop by Lucas), Wikipedia, licence obrázku public domain




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.