Perlička: Monochromatické partie

Matematika |

Monochromatická partie je takovou šachovou partií, při které kameny mohou tahat pouze na pole stejné barvy, z jakého vyšly. Jezdci se třeba následkem toho nemohou ze svého výchozího postavení vůbec pohnout a pouze trpně čekají, zda je protivník nesebere. Je jasné, že takhle výstřední šachy se prakticky vůbec nehrají, slouží pouze jako kuriozita pro luštění úloh. Podívejme se, jak kombinuje monochromatické šachy a retrográdní analýzu náš starý známý Raymond Smullyan v půvabné knize Šachové záhady Sherlocka Holmese.




Monochromatická partie je takovou šachovou partií, při které kameny mohou tahat pouze na pole stejné barvy, z jakého vyšly. Jezdci se třeba následkem toho nemohou ze svého výchozího postavení vůbec pohnout a pouze trpně čekají, zda je protivník nesebere. Je jasné, že takhle výstřední šachy se prakticky vůbec nehrají, slouží pouze jako kuriozita pro luštění úloh. Podívejme se, jak kombinuje monochromatické šachy a retrográdní analýzu náš starý známý Raymond Smullyan v půvabné knize Šachové záhady Sherlocka Holmese, ke které se tímto ještě jednou – a naposled – na Science Worldu vracíme.

Úloha zní: Před sebou máme monochromatickou partii. Bílý král táhl za celou partii pouze dvakrát. Bylo pole h8 znovu navštíveno?


Kontrolní notace:
Bílý: Ke3, p: b2, d2, f4, h4
Černý: Kg8, Jb8, p: d7, f7

Návod na řešení: Černý má pěšce na f7, na g8 se tedy mohl černý král dostat pouze krátkou rošádou. Co se pak dělo s černou královskou věží? Mohla být sebrána na polích f8 nebo d8?

O knize:
Šachové záhady Sherlocka Holmese
Šachové úlohy, založené na retrográdní analýze, jsou v této knize příležitostí pro Sherlocka Holmese, aby na šedesáti čtyřech polích šachovnice prokázal své logické myšlení. Děj knihy se odvíjí ve třech rovinách. V rovině příběhu nm osvědčený vypravěč Dr. Watson líčí svá další, tentokrát šachová dobrodružství s fenomenálním detektivem. V druhé rovině je děj doplněn fascinujícími odbočkami do světa logiky a logických hádanek. A konečně v rovině šachové nacházíme přes padesát šachových úloh s postupně vzrůstající složitostí, přístupně vyložených pro začátečníka i dostatečně elegantně pro pokročilého šachistu.

Raymond Smullyan: Šachové záhady Sherlocka Holmese
Mladá fronta
ISBN: 80-204-1233-6, EAN: 9788020412331
Originál: Chess Mysteries of Sherlock Holmes, Fifty Fantalizing Problems of Chees Detection, překlad: Josef Maršálek, Petr Maršálek
Formát: 192 stran, 20x13cm, česky, vázaná vazba, 310gr.
Rok vydání: 2005 (1. vydání)
On-line objednávka: http://www.kosmas.cz/knihy/127304/sachove-zahady-sherlocka-holmese/

Připraveno ve spolupráci s občankým sdružením Pražská šachová společnost








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.