Planetárium Praha představí o víkendu revoluční projekční systém

Aktuality |

Návštěvníci mohou vidět naše Slunce z perspektivy mimozemšťanů třeba od hvězdy Rigel, pozorovat východ slunce na Marsu nebo zažít průlet hvězdokupou...




***tisková zpráva Planetárium Praha

 V pražském planetáriu se o víkendu 19.–20. září poprvé představí veřejnosti unikátní promítací systém SkySkan Definity. Díky největší projekční ploše v České republice a nejmodernějším digitálním technologiím nabídne návštěvníkům revoluční pohled do vesmíru a doslova cestování v prostoru a čase.

 Digitální projekční systém SkySkan Definity posouvá možnosti planetária daleko za obvyklé hranice. Unikátnost technologie spočívá v tom, že umožňuje velmi názorně ukázat pohyby hvězd v prostoru a čase. „Díky SkySkanu ukážeme divákům vesmír z kteréhokoli místa. Návštěvníci mohou vidět naše Slunce z perspektivy mimozemšťanů třeba od hvězdy Rigel, pozorovat východ slunce na Marsu nebo zažít průlet hvězdokupou,“ přibližuje nové možnosti Jan Šifner, zástupce ředitele Planetária Praha pro techniku a provoz. Systém SkySkan Definity je zároveň využitelný i v jiných oborech než poznávání vesmíru. Promítá totiž stejně dobře třeba stavby, přírodní útvary nebo živé objekty.

V rámci speciálního víkendu 19.–20. září návštěvníci poprvé uvidí, co SkySkan Definity dokáže. Nové pořady doplní přednášky o tom, jak projekční systém funguje, po oba dny bude připravena řada atrakcí pro děti. Pro SkySkan Definity jsou prozatím připraveny tři pořady, které budou uvedeny od 26. září. První dva, tj. „Praha korunovaná hvězdami“ a „Most mezi břehy času“, jsou věnovány Praze a její bohaté astronomické minulosti. Třetí pořad nazvaný „Měsíční sen“ je věnovaný věčné touze lidí po Měsíci. „V současné době má planetárium v nabídce přibližně 50 pořadů, které budou v průběhu zhruba pěti let převedeny na nový systém,“ dodává Jan Šifner.

 Systém SkySkan Definity promítá na kopuli planetária o celkové ploše větší než 800 m² osm milionů bodů. Tvoří jej 12 počítačů a dva supervýkonné dataprojektory s extrémně velkým rozlišením. Každý projektor má rozlišení 4000 x 2000 obrazových bodů, což je například více, než mají čtyři HDTV televizory dohromady. Každý projektor váží 230 kg a samotný objektiv váží kolem 35 kg.

Nový systém stál 24,5 milionů korun, devět milionů přispěla Praha ze svého rozpočtu, zbytek uhradilo Planetárium Praha z vlastních zdrojů.

 

O projekčním systém SkySkan Definity

Nový projekční systém pražského planetária SkySkan Definiti umožňuje, díky rozsáhlé databázi hvězd a vesmírných objektů, pohled na oblohu z kteréhokoliv místa ve vesmíru. Postupně nahradí stávající promítací systém Cosmorama, který byl nainstalován již v roce 1989.

 Zásadní rozdíl mezi jednotlivými systémy je v tom, že Cosmorama ukazuje hvězdy a planety tak, jak jsou vidět při pohledu ze Země. Přesné ozubené převody mohou návštěvníky jako stroj času přenést do minulosti nebo budoucnosti a ukázat postavení hvězd třeba v době jejich narození.

 Oproti starému systému je SkySkan Definiti skutečnou hvězdnou branou. Díky trojrozměrnému modelu vesmíru dokáže přemístit nejenom v čase, ale i v prostoru. Umožňuje sledovat hvězdy nejen ze Země, ale i z jakékoliv jiného známého místa ve vesmíru. Snadno proto dokáže, že hvězdy nejsou zavěšeny na nebeské klenbě, jak se nám zdá při pohledu ze Země, ale rozmístěny v prostoru.

SkySkan Definity promítá na celou kopuli planetária. Ta se tak stává jedinečným projekčním plátnem, na které lze libovolně umísťovat vesmírné objekty, obrázky, animace nebo videa. To umožňuje připravovat atraktivnější pořady. Trojrozměrný model vesmíru umožňuje některé jevy lépe a názorněji vysvětlit. Model vesmíru je možné aktualizovat, takže jeho součástí jsou proto třeba nově objevené extrasolární planety.

 Nový projekční systém byl vybrán tak, aby mohly v sále planetária mohlo zůstat starý projekční systém Cosmorama. Technicky je ovšem vyloučeno aby promítaly současně – buď se používá nový nebo starý systém. V průběhu pěti let by měly být pořady ze starého systému převedeny do systému nového. Následně projde starý projekční systém generální opravou a v sále zůstane zachován coby technický unikát, který bude využíván při speciálních příležitostech.

 

Kopule planetária má celkovou plochu 843 metrů čtverečních, nad sálem se klene do výšky 15 metrů. S průměrem 23 metrů patří Planetárium Praha mezi největší planetária na světě. Pouze několik planetárii v Asii a USA má kopuli o průměru 26 metrů.

 

Pražské planetárium je nejen největší zařízení v České republice, ale i nejlépe vybavené – díky obrovskému nasazení a znalostem jeho zaměstnanců, ale i díky pochopení ze strany zřizovatele, Hlavního města Prahy.

 








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.