Braessův paradox: Posílení rozvodné sítě může způsobit výpadky

Technologie |

Elektrárenské společnosti posilují své rozvodné sítě tak, že mj. přidávají nové spojnice (vedení). Tato snaha ale může být kupodivu kontraproduktivní. Upgrade může fungování sítě naopak destabilizovat.




Braessův paradox zmíněný v titulku byl původně zjištěn u dopravních sítí. Přidání silnic může kvůli podivným efektům (jistěže antiintuitivním – jinak by to také nebyl paradox, že…) celkovou dobu jízdy všech účastníků naopak zvýšit. Nyní byl podobný efekt poprvé navržen i pro „sítě s oscilátory“.
S tvrzením přišli Dirk Witthaut a Marc Timme z německé University of Göttingen. Jejich článek vyšel v New Journal of Physics. Není asi náhodou, že tuto úlohu řeší zrovna v Německu s místní obsesí obnovitelnými zdroji. Ty kvůli své nepředvídatelnosti kladou samozřejmě zvýšené nároky na přenosovou infrastrukturu. Jak se ale podle vědců ukazuje, nutné posílení rozvodné sítě je třeba provádět uvážlivě, jinak může přinést víc škody než užitku.
Ovšemže stále platí, že v průměru, pokud dejme tomu „náhodně“ přidáme nové elektrické vedení nebo novou silnici, by se vlastnosti sítě měly zlepšit. V obou případech je mechanismus problémů prý stejně jiný. U silnic vstupuje do hry suboptimální Nashova rovnováha, kdy žádný řidič nevydělá na změně své strategie, pokud ostatní také nezmění své chování (poznámka: OK, ale jak to souvisí s přidáním silnic, to tedy moc jasné není). U rozvodných sítí je mechanismus ještě nejasnější, souvisí s frekvencí, novými cykly, násobky 2Pí atd. Podobně se prý ve světě magnetů projevuje tzv. geometrická frustrace.
(pro zájemce viz zdroj; abstrakt článku viz zde)
Zdroj: Phys.org











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.