Internet není vůči cíleným útokům odolný

Matematika |

Internet byl původně koncipován jako síť decentralizovaná, která měla odolat i sovětskému jadernému útoku. Jak je dnes tato síť odolná vůči selhání náhodnému a jak vůči cíleným útokům?




***pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Struktura internetu ho dodnes činí značně odolným vůči rozpadu na jednotlivé segmenty. I když ze systému náhodně odstraníme asi 80 procent uzlů, zůstanou ty zbylé propojené (jak alespoň ukazují testy, které v roce 2000 provedla agentura DARPA). Na rozdíl od celé řady umělých systémů typu elektrorozvodných sítí vykazuje internet velkou odolnost (robustnost) vůči náhodnému selhání. (Barabási mimo jiné uvádí, že podobně decentralizované jsou i teroristické skupiny typu Al-Káidy. Teroristické sítě ve skutečnosti údajně nemívají striktní hierarchii, i když se to o nich často předpokládá. Barabásimu vychází, že i kdyby se podařilo odstranit dva hlavní strůjce útoků z 11. září, skupina by se zřejmě stejně dokázala zkoordinovat a svůj čin provést. Likvidace Bin Ládina ve skutečnosti nic zvláštního nezmění. Atd.)
Rozpad sítě na izolované segmenty ale není postupným procesem, odpovídá spíše fázové přeměně. Když už k němu dojde, nastane velmi rychle.

Sítě typu internetu ovšem nejsou odolné vůči selektivnímu odstraňování hlavních center – nejvýznamnějších uzlů. Internet není decentralizovaný – alespoň v tom smyslu, že drtivá většina provozu se soustředí do několika center.
K rozpadu na vzájemně nekomunikující segmenty stačí takových uzlů vyřadit několik. Barabási se domnívá, že v době teroristických útoků se zde skrývá velmi vážný problém pro chod celé společnosti.
(Použito je srovnání s letišti: pokud budeme letiště odpojovat náhodně, většina odpojených letišť bude těch provinčních – těch je více – a systém bude dlouho fungovat. Vyřazení pár centrálních letišť ale může vést ke kolapsu velmi rychle.)

Zdroj: Albert-László Barabási: V pavučině sítí, Paseka, 2005,

Poznámka: Stálo by ovšem za podrobnější rozbor, co se přesně myslí „odstraněním uzlů“. Fyzické rozpojení infrastruktury? Vyřazení směrovačů? Nedostupnost DNS serverů? Nedostupnost vyhledávacích služeb? Ačkoliv v každém z těchto případů se síť rozkládá, jde přece jen o různé události.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.