Biologie |
Dokáže vrána lákat ryby na návnadu?
Na Science Worldu jsme už publikovali celou řadu článku týkajících se inteligence krkavcovitých ptáků. Velký úžas v nás budí především vrány z Nové Kaledonie.
Známé a často uváděné jsou případy, kdy vrána využije automobilu k tomu, aby si nechala rozdrtit ořech. Přitom se podobně jako spořádaný člověk do vozovky pro svoji kořist vydá, když mají auta červenou.
Již jsme zde také psali o tom, že novokaledonské vrány, ale i další krkavcovití ptáci, jsou schopné i poměrně komplikovaného užití nástrojů. Dokáží si nástroj upravit, například si ohnout klacík a vytvořit si na něm „oko“. Dokáží také použít nástroj s pomocí jiného nástroje, tj. například si krátkým klacíkem přitáhnou z klece klacík dlouhý – a až s jeho pomocí se pak dostanou k potravě.
Viz také:
Vrány z Nové Kaledonie jsou ještě chytřejší
Následující video jde ovšem podle mého názoru ještě o kus dál. Vrána zde chytá rybu na návnadu. Zdá se, že má tedy v hlavě nejen model neživého světa („kdyby byl klacík ohnutý, pak“), ale i model mysli cizích tvorů („kdybych byla rybou a měla hlad“). Klobouk dolů!
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.