Biologie |
Chloroquinu se dlouho používal k léčbě i prevenci malárie, posléze však od jeho užití bylo upuštěno. Kromě vedlejších účinků na něj totiž parazit způsobující malárii začal vykazovat rezistenci.
Malárie dnes představuje problém, který se životně týká celé řady lidí. Tato hrozba na rozdíl od řady jiných infekčních chorob nemizí, ba naopak. Za akceleraci může leccos, zřejmě i unáhlené opuštění DDT (dnes již ve Třetím světě zažívá mnohde renesanci). A nakonec, malárie se konec konců může časem opět týkat i Evropy (alespoň kdybychom měli 100% věřit hlasatelům klimatických změn a z toho vyplývajících dopadů).
Zajímavou novinku v boji proti malárii představuje renesance chloroquinu (http://www.vakciny.net/CIZINA/MAL%C1RIE/Chloroquin.htm, http://en.wikipedia.org/wiki/Chloroquine). Látka se dlouho používala k léčbě i prevenci malárie, posléze však od jejího užití bylo upuštěno. Kromě vedlejších účinků na ni totiž parazit způsobující malárii začal vykazovat rezistenci. Tento efekt se přikládá skutečnosti, že látka se v lidském metabolismu udržuje poměrně dlouho, na konci už v malých dávkách umožňujících selekci odolných kmenů Plazmodia. Tyto kmeny se nejprve objevily v jihovýchodní Asii a jižní Americe, posléze i v subsaharské Africe. Takže pak začalo být užití chloroquinu omezováno, eventuálně byl kombinován s jinými antimalariky.
Výzkum Miriam Lauferové z baltimorské University of Maryland School, který proběhl v africké Malawi, však překvapivě ukázal, že nad chloroquinem netřeba zcela lámat hůl. Výzkum infikovaných dětí z této oblasti totiž ukázal, že jim v krvi opět jasně převládají druhy na chloroquin citlivé. Chloroquin se ukázal být i výrazně účinnější než konkurenční antimalarika.
Mechanismus, jakým k tomu došlo, zatím přesně neznáme. Samozřejmě by se dalo spekulovat, že v prostředí, kde se určitá látka neužívá, rezistence vůči ní po čase opět vymizí (selekce bude preferovat jedince, kteří nemají příslušný obranný mechanismus, a namísto toho investují energii třeba do rychlejšího množení). Takovýhle výklad je sice poněkud vágní, rámcově ovšem nejspíš platí. K posunu oběma směry došlo poměrně rychle, rezistence se totiž v subsaharské Africe začala objevovat až někdy v 70. letech.
Jaký obecný závěr z toho všeho vyvodit? Snad rychlejší střídání jednotlivých farmaceutických prostředků. V Malawi je dnes chloroquin účinný snad i proto, že v době počátků rezistence se zde rychle přešlo na pyrimethamin/sulfadoxin (od roku 1993). Pro okolní státy proto nemusí být tento recept použitelný, každopádně se ale opět ukazuje, že mezi hostiteli a parazity probíhají neustálé závody ve zbrojení. I když bychom chtěli mít k dispozici nějakou univerzální léčbu, často se hodí mít spíše pestrý zbrojní arzenál a prostředky podle okolností operativně střídat. Je v tom i nadějné konstatování – parazité si kvůli krátké generační době (dostatku času na mutace) vytvářejí rezistenci rychle, ale také ji mohou rychle zase poztrácet.
Zdroj: New Scientist,
http://www.newscientist.com/article/dn10474-abandoned-malaria-drug-makes-a-comeback.html
a další
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.