Houba, která kvete

Biologie |

Velice hezký trik z kategorie těch, jimiž parazité ovlivňují chování svého hostitele, umí houba Puccinia monoica. Rostliny někdy lákají opylovače a houba tuto jejich strategii přebírá.




Velice hezký trik z kategorie těch, jimiž parazité ovlivňují chování svého hostitele, umí houba Puccinia monoica.
Houba parazituje na hořčici, a to celkem obyčejným způsobem – prostě zapustí svá vlákna do stonku rostliny a odtud krade živiny. Problém téhle houby ovšem spočívá v tom, že se rozmnožuje pohlavně, a musí se tedy dostat k jiné houbě na jinou hořčici. Samozřejmě by to šlo větrem.
Rostliny k tomu ale někdy lákají opylovače a houba tuto jejich strategii přebírá. Sama kvést nemůže, metabolicky proto ovlivní rostlinu tak, že nevytvoří regulérní květy, ale zářivě žluté „květy“ vzniknou z listů (barva je viditelná i v ultrafialové oblasti spektra). Včela pak namísto oplození rostlin oplodňuje houbu, když přenáší buď spermie, nebo její celé samičí orgány.

Zdroj: Carl Zimmer: Vládce parazit, Paseka, Praha, 2005
http://www.paseka.cz/80-7185-685-1.html

Poznámky:
Houba parazituje na hořčici v Coloradu, v souvislostí s hořčicí pěstovanou u nás mi nic podobného není známo.
To, že houba zabrání rostlině v normálním kvetení, má význam jednak proto, že normální květy by konkurovaly těm „houbovým“ ve vztahu ke včelám. Za druhé to ale může být i docela obvyklá kastrační strategie parazitů (známé je to např. u krabů). Hořčice pak neinvestuje do vlastních květů, ale více energie jí zůstává na tvorbu vegetativních tkání, které houba spásá.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.