Výrobci kabelů se pokoušejí nahradit měď

Člověk |

Za poslední rok stoupla cena mědi na světových trzích zhruba o dvě třetiny. Tato komodita je důležitou složkou při výrobě datových kabelů pro strukturované kabeláže. Různí výrobci se vyrovnávají se vzrůstající cenou mědi různě.




***tisková zpráva společnosti Intelek

Společnost INTELEK, distributor metalických, optických a bezdrátových síťových řešení, upozorňuje na možné snížení kvality metalických kabelů některých dodavatelů. Nižší kvalita se může objevit u výrobců, kteří se i přes vzrůstající cenu mědi na světových trzích snaží udržet ceny kabelů na historických hodnotách.

Za poslední rok stoupla cena mědi na světových trzích zhruba o dvě třetiny. Tato komodita je důležitou složkou při výrobě datových kabelů pro strukturované kabeláže. Různí výrobci se vyrovnávají se vzrůstající cenou mědi různě. Všechny kabelovny byly nuceny zvýšit ceny kabelů. Především u asijských výrobců byly však zaznamenány trendy, které jim mají pomoci udržet ceny kabelů pro strukturovanou kabeláž co nejníže. Tato "úsporná opatření" znamenají mnohdy omezení používání mědi a mají výrazný negativní vliv na výkonové parametry kabelů těchto výrobců.

V praxi jde obvykle o následující "úsporné" postupy:

zmenšení průměru vodiče – u kabelů Cat. 5e ze standardních 0,511 mm na 0,48 či jen 0,40 mm;
kombinace mědi s jinými materiály – kvůli levnější výrobě jednotlivých vodičů zvyšují výrobci zastoupení tzv. nečistých materiálů na úkor mědi;
využití jiných materiálů – několik výrobců v Číně experimentuje s výrobou svých kabelů za použití tenkých ocelových drátů, které potahují vrstvou mědi;
neodpovídající délka v balení – výrobce deklaruje délku 305 m v boxu, reálně je kabel výrazně kratší.
Takto vyráběné kabely nevyhovují předepsaným normám pro strukturovanou kabeláž. Kabely s menším průměrem vodičů a zvýšeným poměrem jiných surovin vykazují podstatně horší výkonové parametry, a to především u útlumu, ACR, PSACR a return loss (zpětného odrazu). Jako důsledek těchto horších vlastností jedné nebo více komponent pak celá síť nesplňuje deklarované parametry. I při běžném provozu počítačové sítě pak nastávají značné potíže s korektním přenosem signálu.

Vodiče s menším průměrem jsou rovněž méně odolné proti namáhání. Při instalaci kabelů je jejich odolnost v tahu menší a při doporučeném maximálním namáhání 110 N (11 kg) hrozí jejich poškození. Při použití těchto kabelů ve vertikálně vedeném kabelovém svazku opět hrozí jejich poškození kvůli menší odolnosti v tahu ve srovnání se stejným svazkem z kabelů s vodiči o standardním průměru.

U kabelů s menším průměrem také není po zařezání do IDC svorkovnice patch panelů, zásuvek nebo keystonů zajištěn v těchto svorkovnicích dobrý elektrický kontakt a vodiče kvůli menšímu průřezu ze svorkovnice vypadávají.

Všechny výše uvedené problémy se promítají i do běžného používání sítě uživateli. Dochází k problémům s korektním přenosem signálu, a tedy ke snížení výkonu sítě. Může také dojít k mechanickému poškození méně odolných kabelů a výpadku celého síťového segmentu.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.