Člověk |
Na úvod - nepropadejte panice, tento článek se nebude zabývat numerologií. Podobně jako Pavel Eisler ale rozděluje jazyky, slova i písmena na spíše mužská či spíše ženská, existuje možná podobné psychologické vnímání i u čísel...
Na úvod – nepropadejte panice, tento článek se nebude zabývat numerologií. Podobně jako Pavel Eisler ale rozděluje jazyky, slova i písmena na spíše mužská či spíše ženská, existuje možná podobné psychologické vnímání i u čísel…
Pythagoras prohlásil, že čísla lichá jsou mužská, zatímco čísla sudá spíše ženská. V Číně je dvojka spojována s ženským principem, tedy jinem, zatímco lichá trojka odpovídá mužskému jangu. Zobecnit tyto dva případy na celý svět je samozřejmě obtížné, nicméně – napadá vás, proč by lichá a sudá čísla mohla v naší psychice asociovat různě?
Několik návrhů:
– Sudá čísla jsou jaksi "zarovnaná", symetrická, tedy ukončená, uzavřená, klidná, nehybná etc. Tato vlastnost je právě v řadě kultur spojována s ženským principem – ať už je to oprávněné, nebo ne.
– V naší kultuře je zajímavé, že sudá čísla jsou zaoblenější a symetričtější i vizuálně – alespoň nula, šestka a osmička (i když u lichých čísel je devítka). To má zřejmě původ ještě v indickém způsobu zápisu "arabských" číslic – číslice odpovídala počtu ostrých úhlů, kterou svírají čáry v jejím zápisu. Je jasné, že sudá čísla budou za těchto podmínek působit symetričtěji.
Mimochodem: Jaká čísla (ve smyslu sudá kontra lichá) jsou vám samotným podvědomě sympatičtější? Myslíte, že by obliba toho či onoho typu čísel zjišťovaná třeba nějakým dotazníkovým testem korelovala s pohlavím respondentů či nějakými jinými vlastnostmi?
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.