Člověk |
"Když se zeptáte lidí, jestli jsou pro jaderné elektrárny, 75 % vám řekne že ne. Když se ale těch samých lidí zeptáte, jestli by Británie měla vyrábět co nejvíce energie z vlastních zdrojů, bude souhlasit ještě vyšší procento. Za současné situace jaderného útlumu, by ale v roce 2020 veškerá elektřina v zemi musela pocházet z importovaného plynu..."
V roce 2003 předložila labouristická vláda Tonyho Blaira energetickou koncepci zaměřenou na dva stěžejní body. Zajistit dostatek a stálost energie a zároveň snižovat emise oxidu uhličitého do ovzduší. Pokud chce ale splnit své závazky, bude muset vzít na milost dosud zavrhovanou jadernou energii.
Kdyby totiž vláda chtěla dosáhnout stanovených cílů v redukci emisí v roce 2010 pouze prostřednictvím obnovitelných zdrojů, musela by se každoročně uvést do provozu zařízení se stejnou kapacitou, jakou mají celkově ta současná. Ve světle veřejného odporu Britů k větrným farmám je takový plán nerealizovatelný.
Bývalý ministr energetiky, nyní expertní poradce Tonyho Blaira na zámořský obchod Brian Wilson říká v narážce na protijaderné postoje vlády: „V éře globálního oteplování je opozice vůči jádru jen vykrucováním, nikoliv rozumným a zodpovědným jednáním.“ Podle Wilsona se tento přístup stane brzy neudržitelný. „Když se zeptáte lidí, jestli jsou pro jaderné elektrárny, 75 % vám řekne že ne. Když se ale těch samých lidí zeptáte, jestli by Británie měla vyrábět co nejvíce energie z vlastních zdrojů, bude souhlasit ještě vyšší procento. Za současné situace jaderného útlumu, by ale v roce 2020 veškerá elektřina v zemi musela pocházet z importovaného plynu,“ dodává Wilson.
Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) pochází asi třetina všech skleníkových plynů z produkce elektřiny. Jaderné zdroje se na světové elektřině podílí 16 %, na výrobě elektřiny v EU dokonce 32% a podle expertů tak jen v západní Evropě ušetří 600 miliónů tun CO2 ročně. Světová spotřeba energie přitom díky populačnímu růstu neustále stoupá. Nejpesimističtější odhady počítají v roce 2020 se stoprocentním nárůstem oproti roku 1990. Ian Horace-Lacy z MAAE říká: „S výhledem na světovou spotřebu elektřiny není jaderná energie jen možností ale přímo nutností, pokud chceme přežít.“ Předseda organizace Dr. Mohamed El Baradei dodává, že zatímco lokální obnovitelné zdroje uspějí hlavně v rozvojových zemích, jaderná energie nejlépe vyhoví požadavkům velkých expandujících měst v zemích s centralizovanou výrobou energie.
Česká nukleární společnost (založena v roce 1992) je dobrovolnou a neziskovou odbornou organizací. Hlavním cílem ČNS je provádět osvětu, napomáhat vzdělávání veřejnosti v oboru jaderné energetiky a šířit objektivní informace z oblasti mírového využívání jaderné energie. Je členem Evropské nukleární společnosti.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.