V edici Kolumbus vycházejí Černé díry a zborcený čas

Astronomie |

Na knize je možná nejzajímavější popis Thornových vztahů se sovětskými vědci a vůbec podrobnější představení sovětské fyziky, jejíž géniové jsou dnes kupodivu u nás prakticky neznámí...




Tisková informace z nakladatelství Mladá fronta: Černé díry a zborcený čas
Einsteinovo skandální dědictví. Kniha jednoho z nejvýznamnějších teoretických astrofyziků, oceněná významnou cenou Amerického ústavu pro fyziku, podává historii myšlenek a objevů, které relativistickou astrofyziku v posledních padesáti letech posunuly kupředu. Sám autor se na řadě těchto objevů podílel a většinu významných vědců, kteří přispěli svým dílem v této oblasti fyziky, dobře zná. Svůj výklad prokládá řadou čtenářsky přitažlivých osobních zážitků; navíc jako jeden z mála amerických vědců měl možnost blíže poznat práci významných sovětských vědců, např. Zeldoviče, Novikova a dalších. Knihu doprovodil předmluvou Stephen Hawking.

Černé díry a zborcený čas
Thorne, S. Kip
Cena: 389 Kč
edice KOLUMBUS

Hodnocení Pavel Houser
Kniha "Černé díry a zborcený čas" představuje na rozdíl od většiny podobných popularizačních titulů úctyhodný tlustospis tekoucí přes více než 600 stran. Cena tedy není nikterak přemrštěná. Text ale IMHO trpí několika nectnostmi…
Prvním problémem je originalita. Titulů na téma astrofyzika a kosmologie vychází celá řada, a to včetně edice Kolumbus. Z tohoto pohledu se tak jedná jen o další recyklování příběhů o objevu záření černých děr a pátrání po kvantové gravitaci, což je v rámci jediné edice dost zvláštní a není jasné, proč český vydavatel o tuto knihu vůbec projevil zájem. Zvlášť, když paralelně se objevuje další potíž – anglický originál vyšel už před 10 lety a to je na tak rychle se rozvíjející obor docela dost. Nepřekvapí tedy, že Černé díry a zborcený čas v sobě neobsahují nic o kosmické krystalografii ("vesmír jako dvanáctistěn"), ale chybí např. i superstruny.
Nakonec je (subjektivně) na knize možná nejzajímavější popis Thornových vztahů se sovětskými vědci a vůbec podrobnější představení sovětské fyziky, jejíž géniové jsou dnes kupodivu u nás prakticky neznámí. Relativně nepřevařené jsou i úvahy o tom, co se děje v nitru černých děr, podrobný a zajímavý je výklad hypotetických červích děr a strojů času na konci publikace. Ale i o tom už v češtině leccos vyšlo…








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.