Podivné vývěry na dnech moří: I viry zde fungují jinak

Biologie |

Eric Wommack z Delaware Biotechnology Institute došel k závěru, že ve zdejších ekosystémech většina bakteriofágů žije se svými hostiteli ne sice zrovna v symbióze, ale nijak viditelně jim neškodí. Viry zde dokonce mohou fungovat i jako přenašeče užitečných genů.




Svět u podmořských vývěvů horké vody je podivný, místní ekosystémy se výrazně liší od čehokoliv dalšího, co dnes existuje na Zemi.
Otázka, zda místní systémy představují nějaký „původní život“, zůstává otevřená. Odlišnost živých forem u podmořských vulkánů od zbytku světa však nyní byla potvrzena i co se týče bakteriofágů. Eric Wommack z Delaware Biotechnology Institute došel k závěru, že ve zdejších ekosystémech většina bakteriofágů žije se svými hostiteli ne sice zrovna v symbióze, ale nijak viditelně jim neškodí. Viry zde dokonce mohou fungovat i jako přenašeče užitečných genů. Zatím není pořádně známo, jaké geny bakteriofágy vlastně přenášejí, ale mohly by to podle všeho být i geny klíčové pro ochranu biochemického „nádobí“ při vysokých teplotách, stejně jako geny umožňující přepínat mezi různými metabolismy a využívat jiné energetické zdroje.

Zdroj: New Scientist

Poznámka: Zajímavé by bylo zjistit, jak jsou na tom tyto bakteriofágy evolučně ve srovnání s jinými liniemi virů. Jsou hodně vzdálené od ostatních virů? To by svědčilo o dlouhodobém vztahu s místními bakteriemi. Nicméně se zdá, že i mnohé „extremofilní“ bakterie jsou relativně mladé, výsledkem přizpůsobení organismů ještě před nedávnem obývajících konvenčnější prostředí.

Viz také:
Rekonstrukce dávných proteinů ukazuje na horké počátky života
Nejteplejší voda na Zemi
Vektory retrovirů pro účinnější genovou terapii








Související články




Komentáře

31.07.2014, 06:36

.... tnx....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.