Jak život vytváří ostrovy

Biologie |

Obyčejný písek na pláži dokáží živé organismy přeměnit na téměř kompaktní hmotu. Několik druhů bakterií navzájem se lišících svými metabolickými procesy zvládne slepovat a zpevňovat volná zrnka písku, takže mořské vlny jich odnesou jen minimální počet.




Obyčejný písek na pláži dokáží živé organismy přeměnit na téměř kompaktní hmotu. Několik druhů bakterií navzájem se lišících svými metabolickými procesy zvládne slepovat a zpevňovat volná zrnka písku, takže mořské vlny jich odnesou jen minimální počet.
Bakterie a další organismy navíc akumulují oxid uhličitý i dusík z atmosféry a převádějí ho na organickou hmotu (eventuálně na minerály). Ostrov postupně roste. Bakteriální povlaky tak podle Westbroeka vytvářejí pevnou zem a v první fázi ji udržují před náporem moře (což je ještě zesíleno na místech, která jsou alespoň dočasně stíněna písečnými dunami).
V další fázi nastoupí po mikroorganismech rostliny – např. tráva svými kořeny poutá písek a brání jeho rozvátí větrem. Stejně tak v roli větrolamu fungují i listy trav. Zachycují navíc písek přivátý větrem a zem se dále zvedá nahoru.

Živé organismy jsou však i přes své úsilí nicméně stále zranitelné. Stačí jedna silná bouře a budovatelský proces mnoha let se rázem ocitne v troskách. Život je nakonec také závislý na minerálních látkách, které není možné akumulovat z atmosféry. I díky tomu celý systém jednou zanikne, ostrovy se postupně přesouvají a vše se s mírnými obměnami opakuje.

Poznámka: Samozřejmě to neznamená, že by pevniny vznikaly výhradně činností živých organismů. Pro menší ostrovy to ale často platí – vzpomeňme na korálové atoly, které zůstanou jako doklad činnosti živých organismů i poté, co se potopí vulkán, který původně obrůstaly.

Poznámka číslo 2: Westbroekova kniha je podobných příkladů plná. "Život jako geologická síla" má ukázat, že organismy na naší planetě nejenom žijí, ale že ji neustále staví. Autor přitom prakticky pomíjí vnitrodruhovou i mezidruhovou konkurenci a soustředí se právě na tento konstitutivní proces, kde "všechno do sebe zapadá" a odpadní produkty jednoho organismu se v rámci kaskády stávají potravou pro organismus další.
I takto uspořádaný systém ale samozřejmě může vzniknout samovolně a ve světě přírodního výběru – nemusíme postulovat žádnou vůli po spolupráci/konsensu živých bytostí, o což se Westbroek či Lovelock dosti snaží.

Zdroj: Peter Westbroek: Život jako geologická síla, Dokořán, Praha, 2003, http://www.dokoran.cz








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.