Biologie |
V rámci Biologických čtvrtků proběhla ve Viničné přednáška Miloše Macholána z Ústavu fyziologie a genetiky AV ČR v Brně. Tématem byla evoluce rodu Mus, neboli myší. Následuje několik heslovitě zachycených zajímavostí...
V rámci Biologických čtvrtků proběhla ve Viničné přednáška Miloše Macholána z Ústavu fyziologie a genetiky AV ČR v Brně. Tématem byla evoluce rodu Mus, neboli myší. Následuje několik heslovitě zachycených zajímavostí…
– Myš provází člověka krátce od nepaměti, myší fosílie byly nalezeny třeba v Olduvajské rokli.
– V Catal Huyuku (anatolský neolit) byly nalezeny kostry myší s chybějícími lopatkami a žebry. Používaly se tyto snad v magii, nebo jako ozdoby?
– Kult myší existoval ve starověkém Egyptě i Řecku.
– Bohužel dnes přesně nevíme, zda myš máme pokládat za jediný druh nebo zda jich jsou stovky. Dnes se nejčastěji uvádí 37 druhů myši. Problém klasifikace je však v tom, že často se varianta A kříží s B a B s C, A s C ovšem nikoliv.
– Evoluci myší jsme schopni sledovat zhruba 14 milionů let do minulosti.
– Dnes můžeme rozeznávat komenzální či parazitické "lidské" myši a myši žijící "samostatně". Problém je však v tom, že tato klasifikace je spíše ekologická a nezahrnuje tedy genetickou příbuznost mezi jednotlivými myšími variantami.
– Analýza mitochondriální DNA (především srovnání genetické hloubky) lokalizuje původ komenzálních myší nejspíše do Iráku či Afganistánu.
– Je otázkou, nakolik šíření komenzálních myší souviselo s šířením neolitu. Data pro Evropu svědčí dnes spíše pro opak a mezi oběma jevy nemusí být tak jednoznačná korespondence, jak by se "logicky" zdálo.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.