Biologie |
Peter Savolainen z Královského technického institutu ve Stockholmu se pokusil se svými kolegy odhalit původ našich chlupatých přátel. Použil k tomu metodu sledování rozdílů v mitochondriální DNA. Vyšel ze stejných myšlenkových předpokladů, jako byly ty, které odhalily původ lidských ras a lokalizovaly místo původu naší společné pramáti Evy.
Učili jsme se, že pes vznikl domestikací vlka, ale ani odborníci dosud nedovedli odpovědět na otázku, kde a kdy k tomu přesně došlo. Většina badatelů se klonila k názoru, že ten převratný okamžik nové kvality lovu, při němž člověk začal využívat psa, se udál na Středním východě.
Archeologických nálezů není mnoho, ale usuzovalo se tak proto, že to zapadá do rámce stávajících poznatků o Středním východě, který je kolébkou celé řady hospodářských zvířat. Peter Savolainen z Královského technického institutu ve Stockholmu se pokusil se svými kolegy odhalit původ našich chlupatých přátel a použil k tomu metodu sledování rozdílů v DNA. Vyšel ze stejných myšlenkových předpokladů, jako byly ty, které odhalily původ lidských ras a lokalizovaly místo původu naší společné pramáti, africké mitochondriální Evy.
Při těchto sledováních se provádí rozbor deoxyribonukleové kyseliny, která se nachází v mitochondriích (mDNA). Dědičná informace mitochondrií se přenáší z pokolení na pokolení pouze po mateřské linii, neboť spermie mitochondriální DNA neobsahují. Mitochondriální DNA je stabilní sloučenina a je-li vysušena, přetrvá věky. To umožnilo švédským výzkumníkům zahrnout do pokusu nejen dnešní plemena evropských a asijských psů, ale také mitochondriální DNA z 37 mumifikovaných psů z oblastí Mexika, Peru a Bolivie, kteří se zachovali z doby před tím, než Ameriku objevil Kolumbus. Týmu výzkumníků se podařilo do pokusu zařadit i tkáně psů zamrzlých v ledu z doby dávno před tím, než Aljašku osídlili Evropané.
Podobnosti v mitochondriální DNA prokázaly, že staří euroasijští i američtí psi mají společný původ, na kterém se podílel prapředek vlka šedého. Poznatky uveřejněné v časopisu Science také posouvají místo domestikace psa ze Středního východu dál na východ. Psi vyskytující se v Číně, Thajsku, Kambodži, Tibetu, Koreji, Japonsku Evropě, Africe a předkolumbovské Americe pochází z východoasijského vlka (Canis lupus). Psi (Canis familiaris) začali následovat svého pána někdy před 15 000 roky.
Poznámka Pavel Houser: Zbývá dodat, že Konrad Lorenz uvažuje, že z vlka pocházejí pouze někteří psi, předkem zbylých (či snad dokonce většiny) by mohl být spíše šakal. Lorenz však své úvahy přece jen psal už před několika desetiletími a jeho názory jsou v tomto ohledu možná už překonané…
Poznámka 2: Pes nepomáhal jen při lovu, ale také od pradávna chránil před nebezpečím lidská tábořiště. Zdá se, že se jedná o jedno z mála zvířat, která se k člověku přidala dobrovolně…
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.