Biologie |
Dobří zpěváci naopak přebírají cizí a často používané melodie, protože při tom bude pro samici snadné provést srovnání a odhalit jejich kvality, například to, že dokáží zpívat lépe nebo alespoň silněji.
Samičky řady ptačích druhů si samce vybírají na základě kvality jejich zpěvu. Co má ale takový sameček dělat, pokud má opravdu mizerný hlas? Jedno řešení zde existuje: nezpívat to, co ostatní (tam by byl rozdíl patrný), ale zkusit zaujmout alespoň originalitou a předvést vlastní melodii.
K takovému názoru alespoň dospěli ornitologové David Logue z kanadské University of Lethridg a Wolfgang Forstmeier z německého ornitologického ústavu Maxe Plancka. Dodávají, že dobří zpěváci naopak přebírají cizí a často používané melodie, protože při tom bude pro samici snadné provést srovnání a odhalit jejich kvality, například to, že dokáží zpívat lépe nebo alespoň silněji.
Pro tuto teorii sice ještě není k dispozici dost dat, která by ji potvrdila, ale je jistě zajímavá. Máme sklon dívat se na ptačí písně jako na memy, které se mění náhodně/chybou při kopírování a následně probíhá selekce mezi jednotlivými variantami. Pokud se změny do procesu vnášejí „záměrně“, byla by proměnlivost ptačích melodií mnohem větší a jejich změny rychlejší.
Samozřejmě – není důvod, proč by to u všech druhů zpěvných ptáků mělo fungovat stejně.
Zdroj: New Scientist
Viz také:
Promiskuitní ještěřice způsobují různobarevnost samců
Proč objevujeme tak málo nových ptáků?
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.