Vyhledávače se budou učit od hráčů on-line her

Člověk |

Jak naučit internetové vyhledávače rozpoznávat a odpovídajícím způsobem rozpoznávat, respektive indexovat obrázky nebo zvuk? Data, která by se dala použít k učení softwaru, lze získat z lidských reakcí. Luis von Ahn z Carnegie Mellon University v Pittsburghu vymyslel za tímto účelem několik her. V jedné z nich hráči napíší, jaká slova podle nich nejlépe vystihují zobrazený obrázek...




Jak naučit internetové vyhledávače rozpoznávat a odpovídajícím způsobem rozpoznávat, respektive indexovat obrázky nebo zvuk? Jednou z možností je vyjít z toho, jak grafickou nebo zvukovou informaci spojují s jazykem lidé.

Data, která by se dala použít k učení softwaru, lze získat z lidských reakcí. Luis von Ahn z Carnegie Mellon University v Pittsburghu vymyslel za tímto účelem několik her. V jedné z nich hráči napíší, jaká slova podle nich nejlépe vystihují zobrazený obrázek (a pak se snaží svá slova navzájem uhodnout; jako data, „tagy“ pro obrázek, se pak použijí i neúspěšné pokusy). V jiné variantě se zase několika slovy charakterizují audiosoubory. Hráči pak mají svůj popis a popis protihráče a jejich porovnáním mají uhodnout, zda oba poslouchali stejný soubor.
Ahnovým cílem ale není jen to, aby počítače zdokonalil, ale jde mu i o rozpoznání jejich omezení, respektive odlišností od lidských reakcí. Na základě jeho výzkumu by měly být vyvinuty dokonalejší varianty ochrany CAPTCHA. Tato metoda je v současné podobě prostřednictvím útoků robotů značně zranitelná, přesto se však k ochraně internetových formulářů používá a podle všeho bude používat i nadále. Mohlo by být např. zajímavé nepožadovat přepsání textu z obrázku, ale chtát napsat, co na obrázku je.
Příslušné hry se hrají na stránce www.gwap.com a úspěch projektu samozřejmě závisí na tom, kolik lidí bude ochotno se bavit hraním hry, která má ještě další smysl.

Zdroj: New Scientist

Viz také: (Security World)
Ochranu CAPTCHA Hotmailu lze prolomit za 6 sekund

CAPTCHA je v jistém ohledu variantou Turingova testu. Zkratka znamená Completely Automated Public Turing Test to Tell Computers and Humans Apart.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.