Podařilo se zkřížit velblouda s lamou, srovnáváme inteligenci různých živočichů, namísto brýlí bude snad možné využít umělého svalu, narcistní lidé bývají pracovití, uděloval se Bludný balvan, podíváme se na zoubek gravitaci a na Bená ...
Podařilo se zkřížit velblouda s lamou, srovnáváme inteligenci různých živočichů, namísto brýlí bude snad možné využít umělého svalu, narcistní lidé bývají pracovití, uděloval se Bludný balvan, podíváme se na zoubek gravitaci a na Benátky doby bronzové…
Na světě je kříženec velblouda s lamou. Zajímavé je, že podle odhadu se přitom oba druhy evolučně rozešly již před 30 miliony lety (lidé se šimpanzi zhruba před 6 miliony lety). Nyní je hlavní otázkou, zda příslušný kříženec bude plodný.
Mimochodem, peruánská lama je podezřelá z toho, že lidstvo obdarovala syfilidou – indiánští pastýři ovcí byli v předkolumbovské době údajně poněkud zoofilní.
Namísto brýlí by se prý v boji s krátkozrakostí i dalekozrakostí mohl uplatnit umělý sval. Sval se bude natahovat tlačítkem na hlavě a zvládne posouvání ohniska – díky tomu bude člověk moci přepínat mezi zaostřením na nějaký předmět, čtením apod. – podobně jako je tomu dnes u mikroskopu nebo fotoaparátu.
O inteligenci zvířat píší Lidové noviny. Popisují se zde například dovednosti lidoopů, delfínů či chobotnic. Článek je sympaticky věcný. Zmiňují se v něm i takové otázky, jako je znaková řeč lidoopů, samostatná inteligence chapadel chobotnic a vztah delfínů k televizi. Liší se člověk od lidoopů především svými geny, nebo ještě nějak jinak? A ještě jiný úhel pohledu: může se výzkum inteligence zvířat nějak uplatnit při konstrukci inteligence umělé?
Narcistní jedinci jsou podle psychologické sekce New Scientis dobrými pracovníky, ale často k nesnesení pro své kolegy. Tvrdí to analýza British psychological Society.
V mozku možná máme napevno zakódované vědomí gravitace, takže ani po zkušenosti ve stavu beztíže nedokážeme odhadnout, jak se zde tělesa budou pohybovat, píše Ihned.
Ještě jednou o gravitaci: Pokusy s tím, jak organismy snášejí větší g, popisuje New Scientist.
Město na kůlech, podobné dnešním Benátkám, stálo v Itálii již v průběhu doby bronzové, píše vědecká rubrika Tiscali.
Udělování letošní skeptické ceny Bludný balvan popisuje vědecká sekce Neviditelného psa například zde .
Komentáře
30.07.2014, 11:32
.... ñïñ!...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.