Blue Gene/L je označení superpočítače, který vyvíjí společnost IBM a který by měl svým výkonem překonat všechny dosavadní rekordy. Tentýž výrobce navíc dominoval v nejnovější verzi žebříčku Top 500 nejrychlejších superpočítačů světa. ...
Blue Gene/L je označení superpočítače, který vyvíjí společnost IBM a který by měl svým výkonem překonat všechny dosavadní rekordy. Tentýž výrobce navíc dominoval v nejnovější verzi žebříčku Top 500 nejrychlejších superpočítačů světa. V současnosti vchází do první fáze projekt Blue Sky, v jehož rámci IBM zkonstruuje superpočítač pro National Center for Atmospheric Research.
Ten má dosáhnout výkonu 2 Tflops a jde o cluster 300 serverů IBM p690 s celkovým počtem 1 308 procesorů Power3 375 MHz a poběží pod operačním systémem IBM AIX. Ve druhé fázi by měl být výkon maximální zvýšen na 7 Tflops.
Mnozí z odborníků předpovídali, že superpočítače dosahující takových výkonů budou už natolik komplexní, že bude třeba dalšího superpočítače zajišťujícího jeho správu — to zřejmě nejlépe popsal Bill Joy ze společnosti Sun ve svém pojednání „Why the future doesn’t need us“. Blue Sky je prvním superpočítačem IBM, který využívá diagnostickou technologii eLiza, jež by měla zabezpečit jeho maximální spolehlivost bez lidského zásahu. Superpočítač bude využíván pro simulaci klimatických změn, globálního oteplování apod., přitom umožní sledovat až 14 klimatických scénářů, oproti současným 6.
Superpočítač Blue Gene/L je součástí projektu Blue Gene, na němž IBM pracuje. Měl by být 15x rychlejší než současný nejrychlejší stroj, přitom by měl mít 15x nižší spotřebu energie a zabírat 50x méně prostoru. Jeho dokončení je plánováno na rok 2005. Předpokládaný výpočetní výkon by se měl pohybovat okolo 200 TFlops — což je více než součet výkonů všech superpočítačů z Top 500. Počítač bude navíc opět obsahovat technologie IBM pro samostatnou konfiguraci, kontrolu a správu systému. Blue Gene/L bude zkonstruován ve spolupráci IBM s Lawrence Livermore National Laboratory pro Department of Energy’s National Nuclear Security Administration v USA. Zde bude využit pro simulaci nejrůznějších fyzikálních jevů, jako stárnutí materiálu atd.
Nedávno se objevila zmíněná nejnovější 18. edice žebříčku Top 500 nejrychlejších superpočítačů, která byla realizována ve spolupráci University of Mannheim a University of Tennessee. Největší úspěch zde zaznamenala společnost IBM, která obsadila 3 z pěti prvních pozic včetně první příčky. Ze všech 500 superpočítačů jich 32 % patřilo právě pod tuto značku. Počítače HP se nedostaly výše než na 148. místo se strojem HP SuperDome/Hyperplex s výpočetním výkonem 196,7 GFlops, avšak z hlediska zastoupení značky mezi 500 nejrychlejšími počítači získaly překvapivých 30 %. Počítačům Silicon Graphics, Cray a Sun patřilo postupně 8, 8 a 5 % podílu zastoupení. Za zmínku stojí, že druhé místo obsadil Compaq, který byl ještě v půl roku starém žebříčku nejvýše na 43. místě.
Top 500 byl sestaven na základě výsledků benchmarku Linpack. Jeho kompletní podobu najdete na http://www.top500.org/.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.