I když by se mohlo zdát, že vývoj v oblasti pevných disků odsunul magnetické pásky na vedlejší kolej, existují i opačné pohledy na věc. Například firma Sony dále zdokonaluje své technologie magnetických pásek natolik úspěšně, že se př ...
I když by se mohlo zdát, že vývoj v oblasti pevných disků odsunul magnetické pásky na vedlejší kolej, existují i opačné pohledy na věc. Například firma Sony dále zdokonaluje své technologie magnetických pásek natolik úspěšně, že se přiblížila k magické hranici 1 terabajtu.
Japonským výzkumníkům se podařilo vyvinout pásku o kapacitě 6,5 gigabajtu na čtvereční palec, což je zhruba sedmnáctkrát víc, než nabízí běžná komerční produkce. Pokud se tato nová páska využije u standardní 8mm kazety, vyjde právě onen 1 TB. Budete si na něj ovšem muset ještě nějaký čas počkat, Sony totiž odhaduje sériovou výrobu na rok 2003 nebo 2004.
Před komerčním nasazením je potřeba překonat dvě obtížné překážky. Tou první je šum. Při takovéto hustotě je již znát jakákoli nepřesnost v magnetické vrstvě, proto je třeba připravit takový výrobní postup, který v sériovém provozu zajistí naprosto rovnoměrné rozložení magnetického povlaku po nosné pásce. Druhým problémem je statická elektřina. U páskových jednotek se nosič přímo dotýká snímacích a zapisovacích hlav. Tímto třením dvou magnetických materiálů může vzniknout náboj kolem 40 voltů, který dokáže snadno zničit citlivou elektroniku hlav. Tento problém pomůže pravděpodobně vyřešit použití pásek se sníženým obsahem kovů, díky němuž klesne napětí statického náboje až na přijatelných 5 voltů.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.