Na základě porovnávání velikosti jeho obratlů s odpovídajícími obratli dnešních hadů byla délka propočtena na fascinujících 13-15 metrů...
Před několika dny prolétla světovými médii takřka světelnou rychlostí zpráva, že byl objeven největší dosud známý had – ať žijící nebo vyhynulý. I v tomto případě má však „navrch“ dávná prehistorie, neboť nový rekordman pochází z nejstarších třetihor. Podle palcových titulků na mnoha zpravodajských serverech šlo o „hada, který mohl spolknout krávu“, což je jistě velmi výmluvné.
Obří had z příbuzenstva hroznýšovitých dostal přiléhavý název Titanoboa cerrejonensis (rodové jméno lze přeložit jako „obří hroznýš“) a byl oficiálně představen vědeckému světu na přelomu ledna a února tohoto roku. Mohutný plaz žil v období paleocénu, asi před 60-58 miliony let, tedy jen několik milionů let po vyhynutí posledních neptačích dinosaurů. Jaké jsou tedy rozměry tohoto dávného šupinatého obra? Na základě porovnávání velikosti jeho obratlů s odpovídajícími obratli dnešních hadů byla délka propočtena na fascinujících 13-15 metrů, tedy více než například u Tyrannosaura (který dosahoval maximální délky asi rovných 13 metrů). Hmotností se Titanoboa obřímu teropodovi pochopitelně nevyrovnal, přesto je odhadovaná hmotnost 1,1 tuny úctyhodná. Podle propočtů mohl tento hadí gigant v nejširším místě těla měřit až 1 metr, spolknout a strávit dospělého člověka by tak pro něho nebyl velký problém.
Fosílie celkem 28 jedinců tohoto druhu byly objeveny v uhelném dole Cerrejón v severní Kolumbii (odtud druhový název). Objev je zásluhou paleontologické expedice týmu mezinárodních vědců, vedených vertebrátním paleontologem Jonathanem Blochem z Floridské Univerzity a paleobotanikem Carlosem Jarramilem ze Smithsova výzkumného ústavu tropů v Panamě. Podle těchto vědců bylo podnebí v době života studenokrevného obra extrémně teplé a průměrná teplota musela dosahovat hodnot až kolem 32 °C. Zajímavé je také velikostní srovnání dávného obra s dnešními hadími rekordmany. Těmi jsou asijská krajta mřížkovaná (Python reticulatus) s délkou až 9,7 metru a jihoamerická anakonda velká (Eunectes murinus) s maximální hodnověrně zaznamenanou délkou asi 8,4 metru (ale masivnější než krajta). Dosavadním rekordmanem byl však jiný vyhynulý druh hada, žijící asi před 40 miliony let na území dnešního Egypta. Ten dosahoval délky přes 11 metrů, oproti novému rekordmanovi byl však o více než 3 metry kratší.
Převzato z blogu Dinosauria.
Komentáře
28.07.2014, 12:10
.... ñïñ!...
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.