Proč se slovo vymítat píše s měkkým I po M a slovo vymýtit naopak? Vždyť přece působí jako dokonavý a nedokonavý tvar od téhož slovesa… A jaký je vůbec mezi oběma slovy rozdíl z hlediska jejich významu? Vymýtit znamená primárně vykácet, přeneseně odstranit. Vymítat znamenalo primárně vyhánět metením – dokonavý tvar je vymést. Jenže pak […]
Proč se slovo vymítat píše s měkkým I po M a slovo vymýtit naopak? Vždyť přece působí jako dokonavý a nedokonavý tvar od téhož slovesa… A jaký je vůbec mezi oběma slovy rozdíl z hlediska jejich významu?
Vymýtit znamená primárně vykácet, přeneseně odstranit.
Vymítat znamenalo primárně vyhánět metením – dokonavý tvar je vymést. Jenže pak se výraz začal používat také obrazně ve smyslu odstranit, navíc ještě vyhánět (ve smyslu zlé duchy).
Takže neštovice jsme vymýtili, leda bychom chtěli říct, že jsme přitom úspěšně použili nějaký exorcismus nebo že jsme mikroby vyhnali na druhý konec světa, kde dále přetrvávají. Jenže mnohdy mají tato slova význam opravdu de facto synonymní; kriminality lze vymítat i (vy)mýtit.
Zdroj: Pavla Loucká: Dech, duch a duše češtiny, Albatros 2008
Komentáře
27.02.2009, 08:51 sashacz
Brzy brzičko
Aha, asi si odpovím už sám. brzy brz ičko (ičko) lesy les íčky (ičky) boty bot ičky (ičky) atd.
27.02.2009, 08:48 sashacz
Brzy brzičko
A proč se tady píše jednou tvrdé a jednou měkké? Copak píšeme myslivec a misliveček?
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.