Japonská agentura pro atomovou energii zadala počátkem léta společnosti Fujitsu zakázku na nový superpočítač. Po spuštění v roce 2010 se stane nejrychlejším počítačem v Japonsku.
***tisková zpráva společnosti Fujitsu
„Superpočítače jsou pro vědu nenahraditelné,“ říká Tomáš Rutrle, ředitel Fujitsu pro Českou republiku. „Staví se jako originály na zvláštní zakázku. Využití nacházejí zejména při výpočtech v oblasti jaderného výzkumu a vývoje. Další generace je plánována již na rok 2012 a postupy použité při návrhu tohoto superpočítače budou využity i při jejím vývoji.“
Linuxový klastr, na jehož základě je superpočítač postaven, je koncipován z blade serverů Primergy BX900. Toto jádro sestává z 2157 uzlů a disponuje teoretickým špičkovým výkonem 200 teraflops (1 teraflop = 1012 operací v plovoucí řádové čárce za sekundu). Výkonnější systém nebyl dosud v Japonsku v praktickém provozu.
Jde o hybridní zařízení, které se skládá ze tří částí. Výpočetní linuxový klastr sestavený z běžných blade serverů Primergy BX900 o celkovém výkonu 200 teraflops bude využíván především k simulacím nukleární fúze. Druhý klastr o 320 serverech FX1 se čtyřjádrovými procesory Sparc64 VII o výkonu 12 teraflops je určen k vývoji aplikací. Systém doplňuje Unixový server s procesory Sparc64 VII pro sdílení paměti o výkonu 1,92 teraflops. Ten bude využíván hlavně pro simulace při vývoji rychlých množivých reaktorů. Všechny tři subsystémy jsou propojeny technologií Parallelnavi, díky níž se dají ovládat jako jedno logické zařízení.
Firma Fujitsu je jednou z největších světových společností v oblasti IT technologií. Na českém trhu působí prostřednictvím Fujitsu Technology Solutions, která je nástupcem joint-venture Fujitsu-Siemens Computers a vznikla letos na jaře odkoupením podílu firmy Siemens koncernem Fujitsu.
Japonská agentura pro atomovou energii (Japan Atomic Energy Agency – JAEA) byla založena v říjnu 2005 jako výzkumná organizace na poli atomové energie. Výzkum provádí v oblasti cyklů rychlých množivých reaktorů, radioaktivního odpadu, jeho zpracování a likvidace, jaderné fúze a bezpečnosti jaderné energetiky.
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.