Vědci z holandské Eindhoven University of Technology a Radboud University Nijmegen ukázali, že grafit může být permanentním magnetem i při pokojové teplotě. Vysvětlili i příčiny tohoto jevu. Výsledky by se mohly uplatnit v nanotechnologiích, především při výrobě detektorů a senzorů. Jiří Červenka, Kees Flipse a Mikhail Katsnelson ukázali, že na délce kolem nanometru lze ve […]
Vědci z holandské Eindhoven University of Technology a Radboud University Nijmegen ukázali, že grafit může být permanentním magnetem i při pokojové teplotě. Vysvětlili i příčiny tohoto jevu. Výsledky by se mohly uplatnit v nanotechnologiích, především při výrobě detektorů a senzorů.
Jiří Červenka, Kees Flipse a Mikhail Katsnelson ukázali, že na délce kolem nanometru lze ve struktuře grafitu rozlišit uspořádané oblasti a pruhy „kazů“. Právě v těchto pruzích se elektrony/magnetické momenty orientují shodně, tedy podobně jako ve ferromagnetických materiálech.
Až dosud se celá otázka pokládala za spornou a někteří skeptici přikládali slabé magnetické vlastnosti grafitu nečistotám. Tato možnost byla ale údajně v experimentu vyloučena.
Možným využitím tohoto jevu jsou jednak již zmíněné biosenzory, dále ale také spintronika založená na uhlíku.
Zdroj: ScienceDaily
grafit · magnet · magnetismus · spintronika
Linkuj | Jagg | Delicious | Facebook | vybrali.sme.sk
Komentáře
31.07.2014, 05:19
.... good....
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.