Kde jste se setkali s osmiem? Napadá mě oxid osmičelý jako doklad sloučeniny, kde má nějaký prvek oxidační číslo 8 (inu, osmium :-)).
Nyní se ale jako možné ukazuje poněkud praktičtější použití než chemické názvosloví. Vědci z University of Warwick a University of Leeds zjistili, že osmium a ruthenium by mohlo ničit nádorové buňky při rakovině vaječníku nebo tlustého střeva, a to dokonce i ty buňky, které si již stačily vytvořit imunitu proti dalším léčebným prostředkům (včetně léků obsahujících další kovy v sousedství periodické tabulky – zejména tzv. Cisplatin známý už od 70. let, který je jinak účinný hlavně proti rakovině varlat).
Ruthenium a osmium takto podle vědců působí nikoliv v atomární kovové formě, ale ve sloučeninách (asi proto, aby se dosáhlo rozpustnosti a s tím i schopnosti pronikat do buněk). Jinak se zdá, že osmium a ruthenium působí podobně jako platina a další kovy z této části periodické tabulky – vážou se na DNA buněk a vyvolávají řízenou buněčnou smrt, apoptózu. (Aby se buňka stala nádorovou, jeden z kroků vyžaduje tento mechanismus předtím vypnout. Viz článek Jak vzniká rakovina)
Zdroj: ScienceDaily
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.