Člověk |
Bolívie byla součástí vyspělých indiánských kultur, konec konců právě na jejím území stálo Tiahuanaco. Aymarská Bolívie byla posléze součástí říše Inků. Nicméně andské říše kvetly na svazích hor a náhorních plošinách, východ země byl podle stávajících představ na mnohem nižší kulturní úrovni (pralesní zemědělství s častým střídáním polí).
Nemusí to ale zdaleka platit absolutně. Kácení pralesů na hranicích Bolívie a Brazílie odhalilo stopy po civilizaci, která zde existovala od počátku našeho letopočtu do zhruba 13. století.
Denise Schaan z univerzity v brazilském Belému zde neustále objevuje nové památky, ať už je našla z letadla nebo pomocí analýzy snímků z Google Earth. Zatím bylo lokalizováno 260 velkých ulic a útvary označované jako geoglyfy, tedy celkem pravidelné geometrické obrazce, jejichž obrysy byly do terénu vyhloubeny. Tyto příkopy jsou široké až 11 metrů, hluboké 1-2 metry a jejich průměr může dosahovat až 300 metrů. U některých byla objevena keramika, u jiných ne; možná, že tedy některé ze staveb měly mj. praktický význam (obrana), jiné pouze náboženské účely. Mnohé z těchto struktur jsou orientovány k severu, což ukazuje i na možné spojení s astronomií/kalendářem.
Trochu podobné jsou na první pohled objekty z doby kolem roku 1400 v centrální Brazílii (Xingu), nicméně obě kultury se podle všeho vyvíjely nezávisle na sobě. Taktéž se nepodařilo prokázat stopy po inckém vlivu, byť hranice říše Inků byly jen asi 200 km východně. Nezdá se být pravděpodobná ani nějaká spojitost s obrazci rytými na známé planině Nazca.
Nebyly objeveny písemné památky, stavby ale každopádně ukazují na usedlou kulturu s vyspělou sociální organizací.
Zdroj: New Scientist
Poznámky:
– Opět to ale ukazuje, že tam, kde je dnes „panenský prales“, před pár stoletími vůbec být nemusel. Stávající druhy/biodiverzita nejsou nijak striktně navázány na současnou rozlohu pralesů.
– Není to první případ objevu vyspělé kultury v Amazonii z poslední doby. A nejspíš ani poslední. Zatímco Starý svět je místy prokopán už opravdu důkladně, Amazonie by mohla být pro archeology rájem. Viz také články: Amazonská civilizace boří představy o panenské divočině, Ruiny z amazonského pralesa.
– Proč tyto všechny kultury zanikly někdy po 15. století? Možná náhoda, možná klimatické příčiny, ale možná též zavlečené choroby z Evropy (byť nedošlo k přímému kontaktu). Ty ostatně zničily i vyspělou kulturu u Mississippi.
Obrázek: ilustrační, k původním obrázkům geoglyfů na New Scientistu nejasná autorská práva
Komentáře
Napsat vlastní komentář
Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.